Ministerstwo Finansów wyjaśniło, jak opodatkować PIT pomoc rolnikom przy zbiorach

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Dodano: 14 grudnia 2023
Ministerstwo Finansów wyjaśniło, jak opodatkować PIT pomoc rolnikom przy zbiorach

Ministerstwo Finansów opublikowało objaśnienia podatkowe z 7 grudnia 2023 r.  zatytułowane „Umowa o pomocy przy zbiorach a obowiązki rolnika i pomocnika rolnika w podatku dochodowym od osób fizycznych”. Wyjaśniło w nich, jak na gruncie przepisów ustawy o PIT mają postępować rolnik oraz pomocnik rolnika, w sytuacji gdy zawarli tzw. umowę o pomocy przy zbiorach.

Umowa o pomocy przy zbiorach jest stosunkowo nowym typem umowy, ponieważ została wprowadzona do polskiego porządku prawnego z dniem 18 maja 2018 r., kiedy to weszła w życie ustawa z 13 kwietnia 2018 r. o zmianie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2018 r. poz. 858). Jej definicję zawiera art. 91a ust. 1 ustawy z 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (tekst jedn.: Dz. U. 2023 r. poz. 208 ze zm.). Zgodnie z powołanym przepisem, przez umowę o pomocy przy zbiorach pomocnik rolnika zobowiązuje się do świadczenia pomocy przy zbiorach produktów rolnych (w tym chmielu, owoców, warzyw, tytoniu), a także ziół i roślin zielarskich w określonym miejscu w gospodarstwie rolnika i przez określony czas, zaś rolnik – do zapłaty umówionego wynagrodzenia za świadczoną pomoc.

Należy zaznaczyć, że nie są to pierwsze objaśnienia MF dotyczące omawianego zagadnienia. Wcześniej bowiem funkcjonowały w tym zakresie objaśnienia wskazanego resortu z 18 stycznia 2019 r. Wydanie nowych objaśnień odnoszących się do podatkowych skutków zawarcia umowy o pomocy przy zbiorach ma więc charakter aktualizujący.

Z ich treści wynika, że na gruncie ustawy PIT przychody otrzymane przez pomocnika rolnika na podstawie umowy o pomocy przy zbiorach stanowią tzw. przychody z innych źródeł, o których mowa w art. 20 ust. 1 w związku z art. 10 ust. 1 pkt 9 ustawy PIT. Jako takie podlegają więc opodatkowaniu podatkiem dochodowym na ogólnych zasadach, tj. według skali podatkowej. W odniesieniu do należności wypłacanych pomocnikom zatrudnionym na podstawie takiej umowy, rolnik nie pełni jednak funkcji płatnika. Nie musi on zatem obliczać podatku dochodowego od osób fizycznych od dokonywanych wypłat (w tym zaliczek na ten podatek). W konsekwencji nie ma także obowiązku pobierania go od pomocnika rolnika oraz wpłacania do urzędu skarbowego. Ciążą na nim natomiast określone obowiązki informacyjne, na co zwrócono uwagę w przedmiotowych objaśnieniach. Resort finansów omówił w nich także podatkowe powinności ciążące na wspomnianych pomocnikach, z uwzględnieniem tego, czy są w Polsce rezydentami, czy też mają tutaj status nierezydentów, w tym pochodzących z Ukrainy i Białorusi. Jak bowiem podkreśliło Ministerstwo Finansów, osoby z tych krajów stanowią najliczniejszą grupę pomocników pracujących w Polsce przy zbiorach produktów rolnych.

Autor:

Mariusz Olech

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Prawnik z doświadczeniem w administracji skarbowej, dziennikarz. Ukończył studia magisterskie na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie oraz na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Jest także absolwentem podyplomowych studiów w zakresie Master of Business Administration. Wykładowca akademicki. Autor licznych publikacji z dziedziny podatków, prawa pracy i szeroko rozumianego prawa gospodarczego w czołowych polskich wydawnictwach.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz