MF opublikowało objaśnienia podatkowe w sprawie programów twinningowych

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Dodano: 8 września 2023
MF opublikowało objaśnienia podatkowe w sprawie programów twinningowych

Ministerstwo Finansów opublikowało objaśnienia podatkowe dotyczące tzw. programów twinningowych, pod kątem realizacji obowiązków ustawowych przez płatników podatku PIT. Ich celem jest m.in. zapewnienie jednolitego stosowania przepisów prawa podatkowego przez organy podatkowe.

Objaśnienia podatkowe Ministra Finansów z 29 sierpnia 2023 r. pt. „Programy twinningowe a obowiązki płatnika podatku dochodowego od osób fizycznych” dotyczą obliczenia i pobrania od podatnika podatku oraz wpłacenia go we właściwym terminie organowi podatkowemu przez płatników podatku dochodowego od osób fizycznych, którzy udzielają osobom fizycznym świadczeń pieniężnych lub niepieniężnych z tytułu realizacji programów twinningowych.

Twinning to program współpracy rozwojowej Unii Europejskiej skierowany do administracji publicznej. Nazywany jest też programem współpracy bliźniaczej. Istotą twinningu jest współpraca między administracjami publicznymi. W ramach twinningu instytucje publiczne krajów członkowskich UE udzielają pomocy eksperckiej w reformowaniu i rozwijaniu nowoczesnej administracji państw niebędących członkami UE oraz państw nowo przyjętych do UE. Stronami twinningu są: Komisja Europejska, instytucja publiczna z kraju członkowskiego (partner projektu) oraz instytucja publiczna z kraju beneficjenta pomocy twinningowej. Takimi beneficjentami są m.in. państwa Partnerstwa Wschodniego oraz Bałkanów Zachodnich. Do realizacji projektów twinningowych angażowani są doradcy długoterminowi (RTA) oraz eksperci krótkoterminowi (STE).

Z objaśnień MF wynika, że aby określić zakres obowiązku podatkowego RTA lub STE – którego zatrudnia instytucja polskiej administracji publicznej, i który świadczy pracę za granicą (w kraju beneficjenta) – należy w pierwszej kolejności ustalić, w którym państwie ma on miejsce zamieszkania do celów podatkowych (rezydencję podatkową). We wspomnianych objaśnieniach szczegółowo opisano zasady ustalania tej rezydencji w odniesieniu do osób, o których była mowa wcześniej, z uwzględnieniem krajowej ustawy o PIT, a także umów o unikaniu podwójnego opodatkowania. Ich treść uwzględnia również rodzaj umowy, na podstawie której osoby te wykonują swoje zadania (umowa o pracę, umowa zlecenia itp.). Resort omówił w nich również kwestie dotyczące sposobu opodatkowania dochodów tych osób, stosowania względem nich określonych zwolnień podatkowych, a także zasad poboru podatku przez płatników. Z objaśnieniami, o których mowa, można się zapoznać na podmiotowej stronie internetowej Ministerstwa Finansów (www.gov.pl), w zakładce „Ostrzeżenia i wyjaśnienia podatkowe”.

Autor:

Mariusz Olech

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Prawnik z doświadczeniem w administracji skarbowej, dziennikarz. Ukończył studia magisterskie na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie oraz na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Jest także absolwentem podyplomowych studiów w zakresie Master of Business Administration. Wykładowca akademicki. Autor licznych publikacji z dziedziny podatków, prawa pracy i szeroko rozumianego prawa gospodarczego w czołowych polskich wydawnictwach.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz