Kto skorzysta z ulgi termomodernizacyjnej

Samir Kayyali

Autor: Samir Kayyali

Dodano: 22 października 2018
termomodernizacja

Od 2019 roku podatnicy skorzystają z ulgi  termomodernizacyjnej. Do sejmu trafił właśnie projekt w tej sprawie. Sprawdź, ile można odliczyć.

Warto wskazać, że nie jest to pierwsza ulga dla osób modernizujących jednorodzinne budynki mieszkalne. Przez wiele lat obowiązywała ulga remontowa pozwalająca odliczyć od dochodu część wydatków remontowych oraz zwrot VAT za materiały budowlane. Wprowadzana ulga ma za zadanie zachęcić podatników do wymiany sprzętu energetycznego na bardziej ekologiczny – wpisuje się ona w politykę rządu walki ze smogiem.

Kto skorzysta nowej ulgi

Z nowych przepisów (projekt z 26 września 2018 r.)  będą mogli skorzystać jedynie właściciele bądź współwłaściciele jednorodzinnych budynków mieszkalnych, którzy inwestują w materiały budowlane, urządzenia i usługi związane z realizacją przedsięwzięcia termomodernizacyjnego. Nie będą mogli z niej skorzystać, np. najemcy wynajmowanych nieruchomości czy rodzina właścicieli czy współwłaścicieli nieruchomości. Kwota ulgi będzie wynosić 23% wspomnianych wydatków, a podatnik będzie musiał sfinalizować inwestycję termomodernizacyjną w ciągu trzech lat licząc od końca roku poniesienia pierwszego wydatku objętego ulgą, by nie stracić prawa do ulgi.

Odliczenie limitowane

Kwota odliczenia nie będzie mogła przekroczyć wartości 53.000 PLN w odniesieniu do wszystkich realizowanych przedsięwzięć termomodernizacyjnych w poszczególnych budynkach, których podatnik jest właścicielem lub współwłaścicielem. Co istotne, z ulgi będą mogły korzystać jedynie te osoby, które będą dysponować fakturami dokumentującymi dostawę towarów bądź świadczenie usług wystawionych przez czynnych podatników podatku VAT.

Odliczeniu podlegać będą jedynie te wydatki, które nie zostały sfinansowane (dofinansowane) ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej lub wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej, lub zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie. Ponadto, wydatki objęte ulgą nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Jak skorzystać z ulgi

Podatnik dokona odliczenia w zeznaniu podatkowym za rok podatkowy, w którym poniósł wydatki. Ponadto kwota odliczenia nieznajdująca pokrycia w rocznym dochodzie podatnika ma podlegać odliczeniu w kolejnych latach, nie dłużej jednak niż przez 6 lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym poniesiono pierwszy wydatek.

Podatnik będzie zobowiązany doliczyć do dochodu kwoty uprzednio odliczone w ramach ulgi, w przypadku, gdyby nie sfinalizował inwestycji termomodernizacyjnej w terminie trzech lat, licząc od końca roku poniesienia pierwszego wydatku.

Wydatki możliwe do odliczenia

Wykaz wydatków uprawniających do skorzystania z ulgi zostanie wskazany w rozporządzeniu wydanym przez ministra budownictwa i infrastruktury w porozumieniu z ministrem środowiska oraz ministrem finansów. Warto wskazać, że również wydatki poczynione przed wejściem w życie omawianych regulacji pozwolą podatnikowi korzystać z omawianej ulgi, pod warunkiem że ukończy on inwestycję termomodernizacyjną nie później niż w ciągu trzech lat licząc od końca roku poniesienia pierwszego wydatku związanego z termomodernizacją budynku jednorodzinnego.

PRZYKŁAD
Podatnik w roku 2019 r. nabył materiały budowlane związane z realizacją inwestycji termomodernizacyjnej w jednorodzinnym domu, którego jest właścicielem w kwocie brutto 120.000 PLN. Podatnik posiada imienne faktury, jednakże mimo prowadzenia działalności gospodarczej, wydatków tych nie zakwalifikował do kosztów podatkowych ani nie odliczył podatku VAT naliczonego – zakupy te bowiem służą jego sferze prywatnej. Podatnik w zeznaniu PIT-36L składanym za rok 2019 r. odliczył 23% wydatkowanej kwoty, tj. 27.600 PLN od dochodu.
W roku 2020 r. inwestycja termomodernizacyjna została ukończona. Z uwagi na fakt, iż kwota odliczenia wynosiła 27.600 PLN tj. mieściła się w przyjętym przez ustawodawcę limicie 53.000 PLN, a podatnik wykonał inwestycję termomodernizacyjną w ciągu półtora roku, nie jest on zobowiązany do zwrotu jakiejkolwiek kwoty.

Sprawdź też:

Źródło: projekt z 26 września 2018 r.o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy  o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Samir Kayyali

Autor: Samir Kayyali

Doradca podatkowy, ekonomista, ekspert ds. zarządzania ryzykiem podatkowym
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz