Jak udokumentować nabycie środka trwałego przez osobę fizyczną?

Marian Szałucki

Autor: Marian Szałucki

Dodano: 1 października 2012
Pytanie:  Osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą (podatnik VAT, PKPiR) zamierza kupić na eBayu urządzenie, które będzie wykorzystywane w ramach tej działalności. Sprzedawca na okoliczność sprzedaży nie wystawi faktury, natomiast samo urządzenie dostarczone będzie za pośrednictwem poczty z terytorium USA. Nabycie środka trwałego zostanie potwierdzone potwierdzeniem licytacji na portalu eBay a zapłata za zostanie dokonana w systemie płatności PayPal. Na potwierdzeniu tym uwidoczniony będzie opis zakupionego towaru, cena za jaka dokonano zakupu, adres wysyłkowy i dane sprzedawcy. Jeżeli towar będzie musiał być odprawiony w pocztowym urzędzie celnym, to zostanie dopuszczony on do obrotu na osobę fizyczną, a nie na firmę, w związku czym ta osoba dysponowała będzie potwierdzeniem zapłaty ewentualnego cła oraz podatku VAT z tytułu importu towarów (na okoliczność importu nie będzie sporządzony dokument SAD). Czy na podstawie takich dokumentów można określić wartość początkową nabytego środka trwałego i wprowadzić go do ewidencji?

Pozostało jeszcze 78% treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Uzyskaj dostęp do Portalu FK a wraz z nim:

  • Aktualne informacje o zmianach w prawie (24/dobę)
  • Indywidualne konsultacje z ekspertami (odpowiedź w 48 h)
  • Codziennie aktualizowana baza ponad 40 500 porad z zakresu podatków dochodowych, VAT, rachunkowości, ZUS oraz prawa pracy
  • Ponad 3 000 narzędzi: kalkulatorów, wzorów dokumentów, formularzy, szkoleń i porad wideo

Jeśli posiadasz konto - zaloguj się

Adres e-mail:

Hasło

Nie pamiętam hasła
Nie pamiętam hasła »
Jeśli nie posiadasz pełnego dostępu do portalu, możesz wykupić dostęp jednorazowy do wybranego dokumentu.
PayU » 49.90 zł netto (61.38 zł brutto)
Marian Szałucki

Autor: Marian Szałucki

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, doradca podatkowy od 1997 r. Usługowo prawem podatkowym zajmuje się od 1992 r., prowadząc od tego roku biuro rachunkowe, w którym aktualnie obsługiwanych jest kilkadziesiąt firm. Kancelaria doradcy podatkowego prowadzona jest od początku obowiązywania ustawy o doradztwie podatkowym, czyli od roku 1997. W latach 2000 - 2004 wykładowca na kursach prowadzonych przez Gdańską Akademię Kształcenia Zawodowego.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz