Jak poprawić dane identyfikujące nabywcę

Sylwia Maliszewska

Autor: Sylwia Maliszewska

Dodano: 10 października 2018
643d4aa46d283ee4d7871058aad1e527390b77d4-medium

Podatnik błędnie podał na fakturze nabywcę towaru.  Jak to poprawić - notą, czy fakturą korygującą?

W przypadku gdy na fakturze błędnie został wskazany nabywca, nie jest dopuszczalne poprawienie nieprawidłowości notą korygującą – wyjaśnił dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (interpretacja indywidualna nr 0114-KDIP1-3.4012.414.2018.1.JF).

Błędnie podany nabywca

Sprawa dotyczyła spółki specjalizującej się w produkcji obrabiarek i laserów przeznaczonych do zastosowań przemysłowych. W praktyce zdarzają się sytuacje, gdy po wystawieniu faktury zawiera ona nieprawidłowości w zakresie błędnego wskazania nabywcy, który faktycznie nie jest stroną transakcji i na rzecz którego nie została realizowana dostawa towaru. W efekcie faktura nie odzwierciedla rzeczywistego przebiegu dokonanej transakcji. Pomimo oczywistej omyłki formalnej, faktura sprzedaży doręczana jest do właściwego nabywcy, na rzecz którego faktycznie dokonano dostawy towarów lub wykonano usługę.

Jak to poprawić?

Potrzebna faktura korygująca

W sytuacji, gdy transakcja została w rzeczywistości zrealizowana na rzecz określonego (właściwego) odbiorcy, a na wystawionej fakturze VAT spółka błędnie wskazała nabywcę towaru/usługi, prawidłowe jest dokonanie korekty danych nabywcy poprzez wystawienie faktury korygującej.

Faktura sprzedaży jako dowód księgowy i element ksiąg podatkowych musi dokumentować i odzwierciedlać rzeczywisty przebieg transakcji, pełni ona bowiem istotną rolę dowodową w prawidłowym wymiarze podatku VAT.

Jeżeli po wystawieniu faktury wystąpią zdarzenia mające wpływ na treść wystawionej faktury lub okaże się, że wystawiona faktura zawiera błędy, fakturę korygującą wystawia sprzedawca.

Fakturę korygującą wystawia w razie stwierdzenia pomyłki w jakiejkolwiek pozycji faktury.

Faktura korygująca wystawiana jest w celu podania właściwych, prawidłowych i zgodnych z rzeczywistością kwot i innych danych, decydujących o rzetelności wystawionego dokumentu.

Jest wystawiana po to, aby udokumentować ostateczną wielkość sprzedaży w danym okresie rozliczeniowym.

Skutki dla Ciebie

 

  • Błąd polegający na wskazaniu na fakturze nabywcy, który w rzeczywistości nie jest stroną zrealizowanej transakcji, powinien zostać bezzwłocznie skorygowany, po to aby faktura odzwierciedlała faktyczny przebieg transakcji między określonymi podmiotami.
  • Skorygowanie błędu w zakresie danych identyfikujących nabywcę powinno nastąpić poprzez wystawienie faktury korygującej.

 

Polecamy w portalu FK:

 

Interpretacja indywidualna dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 27 września 2018 r., 0114-KDIP1-3.4012.414.2018.1.JF

Sylwia Maliszewska

Autor: Sylwia Maliszewska

Ekspert podatkowy. Od kilkunastu lat związana z wydawnictwem Wiedza i Praktyka. Redaktor prowadząca Portalu Finansowo-Księgowego oraz "Orzecznictwa i Interpretacji Podatkowych".
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz