Tylko teraz możesz BEZPŁATNIE przetestować PortalFK.pl przez 24h! GWARANTUJEMY:
Do wejścia w życie obowiązkowego KSeF zostało niewiele czasu – pierwsze firmy muszą obowiązkowo korzystać z systemu już 1 lutego 2026 r. Choć proces legislacyjny wciąż trwa, księgowe nie mogą odkładać przygotowań na później. Sprawdź, jakie zmiany przewiduje projekt ustawy i jakie rozwiązania musisz uwzględnić w procedurach.
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Obowiązkowy KSeF to dla firm duże wyzwanie, trzeba zmodyfikować swoje wewnętrzne procedury i dostosować systemy IT.Przypomnijmy, ż resort finansów przeprowadził audyt systemu KSeF i postanowił odroczyć wejście w życie obowiązkowego KSeF. Został przygotowany nowy projekt, który uwzględniał zgłaszane przez przedsiębiorców postulaty. Przedmiotem konsultacji była także struktura logiczna FA(3), struktura logiczna FA_RR(1) oraz koncepcja funkcjonowania załącznika do faktury w KSeF.
Konsultacje zakończyły się pod koniec listopada 2024 roku. Zgodnie z planami MF proces legislacyjny miał się zakończyć w I kwartale 2025 roku. Jak dotąd nie pojawiły się stanowiska zgłoszone w trakcie konsultacji.
1. Wprowadzenie obowiązkowego KSeF dla wszystkich podatników (dla podatników czynnych i podatników zwolnionych z VAT), z uwzględnieniem etapowania:
2. Odroczenie do 31 lipca 2026 r., wprowadzenia niektórych innych rozwiązań, takich jak:
3. Umożliwienie stosowania tzw. trybu offline do końca 2026 r. przez wszystkich podatników.
4. Dopuszczenie wystawiania faktur konsumenckich w KSeF.
5. Zapewnienie w okresie przejściowym (do 30 września 2026 r.) podatnikom „wykluczonym cyfrowo”, gdzie skala i wartość wystawianych faktur jest niewielka, możliwości wystawiania faktur w dotychczasowej formie.
6. Zapewnienie rozwiązań prawnych odpowiadających celowi tzw. wyrównania środowisk KSeF, tj. wprowadzenie pełnych funkcjonalności technicznych systemu obowiązkowego przed datą wejścia w życie przepisów, które nakładają na podatników obowiązek wystawiania faktur w KSeF. Zdaniem MF zabieg ten pozwoli na testowanie wszystkich rozwiązań przewidzianych w obowiązkowym KSeF 2026 „w praktyce”, w tym np. umożliwi testowanie wystawiania faktur poza systemem (offline) i ich wprowadzania do KSeF. Zakłada się, że wymiana środowiska produkcyjnego KSeF nastąpi w IV kwartale 2025 r.
Wybór odpowiedniego programu księgowego to kluczowa decyzja dla przyszłości firmy. 360 Księgowość oferuje bezpłatną integrację z KSeF, gdy system zacznie już na dobre funkcjonować. Dzięki temu unikniesz stresu związanego z nadchodzącymi zmianami i zyskasz pewność, że Twoja firma jest gotowa na e-fakturowanie. Wybierz 360 Księgowość i ciesz się spokojem oraz sprawnym zarządzaniem finansami.
W projekcie ustawy znajdują się propozycje zawierające:
Zgodnie z planami MF nowa wersja struktury zostanie wdrożona jeszcze przed terminem obowiązkowego KSeF, aby zapewnić stabilny proces jej implementacji w narzędziach do e-fakturowania.
Zmodyfikowany projekt dotyczący KSeF zakłada, że załącznik stanowi integralną część faktury. Dlatego też struktura logiczna FA(3) została rozbudowana o dodatkowy, fakultatywny węzeł „Zalacznik”.
Charakteryzuje się on możliwością wskazywania w nim złożonych danych, specyficznych dla różnych branż. Kluczowa jest tu możliwość utworzenia załącznika, który zawiera w sobie tabele o różnych (zmiennych) wymiarach. Struktura tabeli danych zawiera m.in. nagłówki poszczególnych kolumn (maks. 20), wiersze oraz podsumowanie tabeli. Dzięki temu tabelę danych można wypełnić wiersz po wierszu, podając wartości np. dla kolumny 1 i wiersza 1 - wartość A, a dla kolumny 2 i wiersza 1 - wartość B.
Do KSeF nie będą przyjmowane załączniki w postaci osobnych od faktury plików. Nie będą przyjmowane również załączniki w postaci plików tj. np. pdf, jpg.
Możliwość przesyłania załączników do KSeF będzie stanowiła dodatkową funkcjonalność systemu i w związku z tym nie będzie dostępna domyślnie w API KSeF dla wszystkich podatników. Aby skorzystać z tej funkcjonalności podatnik będzie dokonać zgłoszenia.
Zgłoszenie będzie przesyłane wyłącznie drogą elektroniczną, za pomocą API KSeF (za pośrednictwem komercyjnych programów zintegrowanych z API). Możliwość przesyłania załącznika do faktury będzie przypisana do konkretnego podatnika tzn. do danego NIP – np. jednoosobowej działalności gospodarczej, spółki).
Przesyłanie załączników do KSeF nie będzie obowiązkowe.
Zespół deregulacyjny Rafała Brzoski przedstawił rozwiązanie, które ma pomóc w walce z zatorami płatniczymi. Propozycja zakłada wykorzystanie w tym celu Krajowego Systemu e-Faktur.
Zdaniem pomysłodawców wprowadzenie tej zmiany zapewni małym przedsiębiorcom narzędzie do skutecznej ochrony przed opóźnieniami w płatnościach, wzmacniając ich pozycję na rynku i przyczyniając się do zdrowego funkcjonowania całej gospodarki.
Źródło:
projekt z 5 listopada 2024 r. ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz zmieniająca ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw
www.gov.pl
sprawdzamy.com
Tylko teraz możesz BEZPŁATNIE przetestować PortalFK.pl przez 24h! GWARANTUJEMY:
Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.