Czy pracodawca ma obowiązek powiadomić pracowników o nowym PIT-2

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Dodano: 15 grudnia 2022
Czy pracodawca ma obowiązek powiadomić o PIT-2

Od 1 stycznia 2023 r. zmienią się zasady stosowania kwoty wolnej od podatku przy poborze zaliczek przez płatników, a także składania oświadczeń i wniosków przez podatników. Zostanie również zmodyfikowany formularz PIT-2, który będzie stosowany w znacznie szerszym zakresie niż dotychczas. W związku z tym pojawia się pytanie, czy pracodawca ma obowiązek informować o nim swoich pracowników, zwłaszcza jeśli wcześniej złożyli już oni oświadczenia PIT-2. 

Począwszy od 2023 roku o podatnicy będą mogli składać płatnikom oświadczenia i wnioski mające wpływ na wysokość zaliczek na PIT na piśmie albo w inny sposób przyjęty przez płatnika. Ponadto oświadczenie o stosowaniu pomniejszenia zaliczki o kwotę zmniejszającą podatek wolno będzie złożyć do kilku płatników (maksymalnie trzech). Przeznaczony do tego formularz PIT-2 w nowej (dziewiątej wersji) zostanie znacząco rozbudowany, ponieważ będzie również służył do składania innych wniosków i oświadczeń. Takie zmiany wprowadził  tzw. Polski Ład 2.0., czyli ustawa z 9 czerwca 2022 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (dalej: ustawa nowelizująca).

Za pomocą nowego PIT-2 od 1 stycznia 2023 r. można będzie składać pisma:

  • w sprawie pomniejszenia zaliczki na PIT o kwotę zmniejszającą podatek (art. 31b ustawy o PIT),
  • o zamiarze preferencyjnego opodatkowania dochodów z małżonkiem (lub jako osoba samotnie wychowująca dziecko (art. 32 ust. 3 ustawy o PIT),
  • w sprawie stosowania podwyższonych pracowniczych kosztów uzyskania przychodów (art. 32 ust. 7 ustawy o PIT),
  • w sprawie zwolnień, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 152-154 ustawy o PIT, tj. ulgi na powrót, ulgi dla rodzin 4+ oraz ulgi dla pracujących seniorów (art. 31a ust. 8 ustawy o PIT),
  • o niestosowanie ulgi dla młodych na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 148 ustawy o PIT (art. 32 ust. 6 ustawy o PIT),
  • o niestosowanie pracowniczych kosztów uzyskania przychodów (art. 32 ust. 6 ustawy o PIT),
  • o rezygnacji ze stosowania 50% kosztów uzyskania przychodów (art. 32 ust. 8 ustawy o PIT),
  • o niepobieranie zaliczek w roku podatkowym (art. 31c ustawy o PIT).

Stare oświadczenia zachowują ważność

Nowe regulacje utrzymują generalną zasadę, że złożone oświadczenia i wnioski mające wpływ na obliczanie zaliczki na PIT dotyczą również kolejnych lat podatkowych, w związku z czym nie trzeba ich ponawiać każdego roku podatkowego. W tym miejscu należy również zwrócić uwagę na przepis przejściowy, tj. art. 22 wspomnianej wcześniej ustawy nowelizującej. Zgodnie z jego treścią oświadczenia i wnioski mające wpływ na obliczenie zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych, złożone płatnikowi przed dniem wejścia w życie niniejszego przepisu (czyli przez 1 stycznia 2023 r.), zachowują moc. Jak wynika z wyjaśnień Ministerstwa Finansów dotyczących nowego PIT-2 (9), podatnik będzie zobowiązany wycofać lub zmienić złożone uprzednio oświadczenie lub wniosek, jeżeli zmieniły się okoliczności mające wpływ na obliczenie zaliczki na podatek.

Pomimo tego, że od złożenia oświadczenia bądź wniosku na nowym formularzu PIT-2 generalnie będzie zależeć wysokość zaliczek na podatek dochodowy od wypłacanych pracownikom wynagrodzeń oraz innych świadczeń – w związku z czym w konkretnych przypadkach może zaistnieć obowiązek przekazania takiego dokumentu podmiotowi, który ich zatrudnia – przepisy nie przesądzają o obowiązku zawiadomienia ich o zmianach w tym zakresie.

Należy zatem uznać, że pracodawca nie jest zobligowany do powiadomienia pracowników o nowym PIT-2, nawet jeśli okoliczności uzasadniają w konkretnym przypadku ponowne  złożenie takiego oświadczenia (wniosku) przez pracownika. To samo dotyczy zleceniodawców, czy podmiotów gospodarczych zamawiających dzieło.

Z drugiej strony nie ma jednak formalnych przeszkód, aby płatnik przekazał zatrudnionym takie informacje o zmianach, czy to zbiorczo (np. na zakładowej tablicy ogłoszeń, w wewnętrznym Intranecie, za pośrednictwem wiadomości wysłanych na służbowe adresy e-mail itp.), czy w drodze indywidualnych konsultacji  z zainteresowanymi pracownikami, w zależności od wielkości  firmy i przyjętych w zakładzie pracy form komunikacji.

Autor:

Mariusz Olech

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Prawnik z doświadczeniem w administracji skarbowej, dziennikarz. Ukończył studia magisterskie na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie oraz na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Jest także absolwentem podyplomowych studiów w zakresie Master of Business Administration. Wykładowca akademicki. Autor licznych publikacji z dziedziny podatków, prawa pracy i szeroko rozumianego prawa gospodarczego w czołowych polskich wydawnictwach.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz