Sprawdź, czy spółdzielnia mieszkaniowa musi od 1 stycznia 2018 r. składać JPK

Barbara Dąbrowska

Autor: Barbara Dąbrowska

Dodano: 28 listopada 2017
Pytanie:  Jesteśmy małą spółdzielnią mieszkaniową. Zatrudniamy na pół etatu 2 osoby, nie prowadzimy żadnej działalności gospodarczej nie jesteśmy też płatnikami podatku VAT. Czy od 1 stycznia 2018 r. też musimy stosować JPK?
Odpowiedź: 

Jednolitego Pliku Kontrolnego dla potrzeb VAT nie składa jednostka od 1 stycznia 2018 r., jeżeli jest podatnikiem, który wykonuje wyłącznie czynności zwolnione od podatku od towarów i usług, wskazane w ustawie o VAT.

Chodzi o:

  • sprzedaż wyłącznie towarów i świadczenie usług zwolnionych z VAT (zwolnienie przedmiotowe – art. 43 ust. 1),
  • zwolnienie podmiotowe (m. in. dla podatników, u których wartość sprzedaży nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym 200 tys. zł – art. 113 ust. 1 lub 9),
  • organizacje międzynarodowe, które realizują zadania publiczne (art. 82 ust. 3).

Tylko czynni podatnicy podatku VAT składają JPK (VAT).

Czyli, jeśli jednostka nie składa deklaracji VAT-7 lub VAT-7 K nie składa także JPK_VAT(3) stanowiącego rejestr VAT.

Co oznacza, że spółdzielnia mieszkaniowa, która nie jest czynnym podatnikiem podatku VAT nie składa deklaracji VAT-7 bądź VAT – 7 K nie będzie składała także od 1 stycznia 2018 r. JPK_VAT(3).

Barbara Dąbrowska

Autor: Barbara Dąbrowska

Barbara Dąbrowska, absolwentka studiów MBA, dyrektor ds. finansów i compliance w firmie consultingowej, manager Działu Księgowości w międzynarodowej firmie leasingowej, trener – wykładowca Centrum Szkoleniowe FRR Sp. z o.o.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz

Przetestuj Portal FK przez 24 godziny za DARMO - otrzymasz dostęp do wszystkich treści Przetestuj Portal FK »

x
wiper-pixel