RPP zadecydowała o wysokości stóp procentowych NBP. Co to oznacza dla podatników

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Dodano: 11 stycznia 2024
RPP zadecydowała o wysokości stóp procentowych NBP. Co to oznacza dla podatników

Rada Polityki Pieniężnej podjęła decyzję odnośnie do wysokości stóp procentowych Narodowego Banku Polskiego. Jest ona istotna m.in. z punktu widzenia podmiotów, u których powstały zaległości podatkowe.

W dniach 8-9 stycznia 2024 r. odbyło się posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej (RPP). Z komunikatu opublikowanego przez Narodowy Bank Polski wynika, że Rada postanowiła utrzymać stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie. Zatem nadal będą one wynosić:

  • stopa referencyjna – 5,75% w skali rocznej;
  • stopa lombardowa – 6,25% w skali rocznej;
  • stopa depozytowa – 5,25% w skali rocznej;
  • stopa redyskontowa weksli – 5,80% w skali rocznej;
  • stopa dyskontowa weksli – 5,85% w skali rocznej.

Z punktu widzenia podatników szczególnie istotny jest poziom stopy lombardowej. Od niej bowiem zależy wysokość odsetek za zwłokę, płaconych za opóźnienia w regulowaniu należności o charakterze podatkowym. Wskazuje na to treść art. 56 § 1 Ordynacji podatkowej, która stanowi, że stawka odsetek za zwłokę jest równa sumie 200% podstawowej stopy oprocentowania kredytu lombardowego, ustalanej zgodnie z przepisami o Narodowym Banku Polskim, i 2%, z tym że stawka ta nie może być niższa niż 8%.

Odsetki podatkowe bez zmian

Brak zmian w tym zakresie oznacza, że podstawowe odsetki od zaległości podatkowych nadal będą wynosić  14,50 % w stosunku rocznym [tj. (6,25%  x 2) + 2% = 14,50%]. Wskazane odsetki w podanej wysokości obowiązują od 5 października 2023 r. To samo dotyczy również niezmienionych odsetek obniżonych (50%) oraz podwyższonych (150%) – wynoszących odpowiednio 7,25%  i  21,75%.

Autor:

Mariusz Olech

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Prawnik z doświadczeniem w administracji skarbowej, dziennikarz. Ukończył studia magisterskie na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie oraz na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Jest także absolwentem podyplomowych studiów w zakresie Master of Business Administration. Wykładowca akademicki. Autor licznych publikacji z dziedziny podatków, prawa pracy i szeroko rozumianego prawa gospodarczego w czołowych polskich wydawnictwach.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz