Przesyłanie dobowych plików JPK_WB nie wejdzie w życie 1 września 2017 r. Od kiedy nowe przepisy?

Barbara Dąbrowska

Autor: Barbara Dąbrowska

Dodano: 31 sierpnia 2017
b0147112de2952b8a54fd42df4aba9a57a467f45-medium

Obowiązkowe przesyłanie dobowych plików JPK_WB będzie obowiązywać dopiero w 2018 r.  Poznaj szczegóły zmian.

Z informacji, jakie uzyskała nasza redakcja w departamencie Ministerstwa Rozwoju i Finansów odpowiedzialnego za implementowanie Jednolitego Pliku Kontrolnego wynika, że projekt zmian ustawy Ordynacji podatkowej z 19 maja 2017 r. dotyczący obowiązkowego dobowego przesyłania pliku JPK_WB nie będzie obowiązywał od 1 września 2017r.

Obecnie  trwają pracę nad ustaleniem nowego terminu wejścia w życie zmiany – będzie to 14 dni od dnia ogłoszenia. Nowy planowany termin obowiązkowego przesyłania dobowych wyciągów bankowych przez dużych, średnich i małych przedsiębiorców to styczeń 2018 r.

Banki są obecnie na etapie testowania aplikacji o strukturze XML plik JPK_WB i przygotowują się do obowiązkowego raportowania od 2018 r.

Podatnicy objęci obowiązkiem raportowania

Obowiązek dobowego przesyłania pliku JK_WB o strukturze XML nie będzie dotyczył mikroprzedsiębiorców w rozumieniu (art. 104 ustawy o swobodzie działalności) oraz jednostek sektora finansów publicznych (o których mowa w art. 9 ustawy o finansach publicznych).

Natomiast obowiązkowe raportowanie, które ma zapewnić  spójność transakcji z wpływami i wypływami środków pieniężnych na rachunku bankowym poprzez plik JPK_WB od 2018 r. obejmie:

  1. dużych przedsiębiorców,
  2. średnich przedsiębiorców,
  3. małych przedsiębiorców.

(w rozumieniu ustawy o swobodzie działalności gospodarczej z 2 lipca 2004 r. art. 105 i art.106 tej ustawy).

Sposób przekazywania danych

Podatnicy będą mieli dwojaki sposób przekazywania wyciągów bankowych w formie pliku JPK o strukturze XML:

  1. w przypadku podatników posiadających rachunek bankowy w banku, którego adres siedziby lub oddział znajduje się poza obszarem Rzeczypospolitej Polskiej – bezpośrednio przez podatnika,
  2. w przypadku podatników posiadających rachunek bankowy w banku, który ma adres siedziby lub oddział na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej lub rachunek w spółdzielczej kasie oszczędnościowo – kredytowej na podstawie pisemnego upoważnienia udzielonego przez przedsiębiorców zobowiązanych do raportowania – za pośrednictwem banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo – kredytowej.

Pełnomocnictwo

Pełnomocnictwo w formie pisemnej do przesyłania pliku JPK_WB za pośrednictwem banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo – kredytowej będzie trzeba złożyć w instytucji za pośrednictwem, której nastąpi raportowanie przed terminem wysyłki pierwszego pliku. Treść pełnomocnictwa obecnie jest na etapie uzgodnień. Banki oczekują, że wytyczne zostaną jasno określone w zmianie ustawy Ordynacja podatkowa.

Dane na wyciągu bankowym

Wyciąg bankowy przesyłany poprzez plik JPK_WB będzie zawierał:

  1. dane nadawcy i odbiorcy płatniczego (nazwa i adres oraz NIP lub REGON, jeśli są dostępne);
  2. numer rachunku nadawcy i rachunku obcego;
  3. datę i czas obciążenia rachunku nadawcy lub datę i czas dokonania wpłaty gotówkowej;
  4. kwotę i walutę;
  5. tytuł i opis zlecenia płatniczego;
  6. saldo rachunku przedsiębiorcy po realizacji zlecenia płatniczego – w przypadku danych przekazywanych przez bank lub spółdzielczą kasę oszczędnościowo – kredytową prowadzącą rachunek przedsiębiorcy;
  7. informację o numerze rachunku wirtualnego utworzonego w celu identyfikacji masowych płatności, jeżeli zlecenie płatnicze dotyczy uznania takiego rachunku – w przypadku danych przekazywanych przez bank lub spółdzielczą kasę oszczędnościowo – kredytową prowadzącą uznawany rachunek przedsiębiorcy.

Częstotliwość przekazywania wyciągów bankowych

Wyciągi bankowe będą przekazywane za okresy dobowe do końca dnia następującego po każdej kolejnej dobie w postaci elektronicznej za pośrednictwem systemu teleinformatycznego izby rozliczeniowej. Z wyłączeniem sobót i dni ustawowo wolnych od pracy.

Źródło:

projekt zmiany ustawy Ordynacji podatkowej z 19 maja 2017 r.

Sprawdź też:

Barbara Dąbrowska

Autor: Barbara Dąbrowska

absolwentka studiów MBA, dyrektor ds. finansów i compliance w firmie consultingowej, manager Działu Księgowości w międzynarodowej firmie leasingowej, trener – wykładowca Centrum Szkoleniowe FRR Sp. z o.o.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz