Poznaj zmiany na unijnej „czarnej liście” rajów podatkowych

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Dodano: 23 października 2023
Rada Unii Europejskiej postanowiła dodać kilka kolejnych państw do unijnego wykazu jurysdykcji niechętnych współpracy do celów podatkowych.

Rada Unii Europejskiej postanowiła dodać kilka kolejnych państw do unijnego wykazu jurysdykcji niechętnych współpracy do celów podatkowych. Ze wspomnianego wykazu, określanego mianem „czarnej listy” rajów podatkowych, zostały natomiast skreślone trzy jurysdykcje. Dowiedz się które. 

Unijny wykaz jurysdykcji niechętnych współpracy podatkowej obejmuje państwa, które albo nie zaangażowały się w konstruktywny dialog z Unią Europejską na temat zarządzania w kwestiach podatkowych, albo nie wywiązały się ze swoich zobowiązań dotyczących wdrożenia niezbędnych reform w tym zakresie (ukierunkowanych na przejrzystość podatkową, sprawiedliwe opodatkowanie, a także stosowanie międzynarodowych standardów mających na celu zapobieganie erozji bazy podatkowej i przenoszeniu zysków). Omawiany wykaz – będący elementem unijnej strategii zewnętrznej na rzecz opodatkowania – powstał w 2017 roku i jest systematycznie aktualizowany.

W ramach najnowszej aktualizacji wykazu, o którym mowa, zostały do niego dodane Belize, Seszele oraz Antigua i Barbuda. Wykreślono natomiast z tej listy trzy jurysdykcje, tj. Brytyjskie Wyspy Dziewicze, Kostarykę oraz Wyspy Marshalla

Po dokonaniu przez Radę UE wspomnianej aktualizacji, wykaz obejmuje 16 jurysdykcji, którymi są: Samoa Amerykańskie, Antigua i Barbuda, Anguilla, Bahamy, Belize, Fidżi, Guam, Palau, Panama, Rosja, Samoa, Seszele, Trynidad i Tobago, Turks i Caicos, Wyspy Dziewicze Stanów Zjednoczonych oraz Vanuatu.

W ocenie Rady UE, wspomniane jurysdykcje (państwa) nie są jeszcze chętne do współpracy podatkowej. Nie zaangażowały się one w konstruktywny dialog z Unią Europejską na temat zarządzania w kwestiach podatkowych, albo nie wywiązały się ze swoich zobowiązań dotyczących wdrożenia niezbędnych reform. Jak wynika z komunikatu Rady UE z 17 października 2023 r., Antigua i Barbuda, Belize oraz Seszele zostały dodane do unijnej „czarnej listy” rajów podatkowych ze względu na niespełnianie kryterium dotyczącego wymiany informacji podatkowych na wniosek. Wykreślenie zaś Brytyjskich Wysp Dziewiczych z przedmiotowego wykazu zostało spowodowane tym, że jurysdykcja ta ulepszyła przepisy w przedmiotowym zakresie. Natomiast Kostaryka nie figuruje już we wskazanym wykazie, ponieważ wyeliminowała szkodliwe elementy swojego systemu zwalniania dochodów ze źródeł zagranicznych. Z kolei za usunięciem z tej listy Wysp Marshalla przemawiało istotne usprawnienie egzekwowania wymogów dotyczących tzw. istoty ekonomicznej (kryterium 2.2).

W oparciu o wspomnianą wcześniej unijną „czarną listę”, Minister Finansów wydaje obwieszczenia określające jurysdykcje niechętne współpracy do celów podatkowych, które nie są ujęte w krajowym wykazie wydanym na podstawie ustaw o podatkach dochodowych (PIT i CIT), ale zostały wskazane w ww. wykazie unijnym. Umocowanie dla MF do wydawania takich obwieszczeń – podlegających publikacji w Monitorze Polskim – zostało zawarte w art. 86a § 10 Ordynacji podatkowej.

Autor:

Mariusz Olech

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Prawnik z doświadczeniem w administracji skarbowej, dziennikarz. Ukończył studia magisterskie na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie oraz na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Jest także absolwentem podyplomowych studiów w zakresie Master of Business Administration. Wykładowca akademicki. Autor licznych publikacji z dziedziny podatków, prawa pracy i szeroko rozumianego prawa gospodarczego w czołowych polskich wydawnictwach.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz