Na zawiadomienie o zmianie urzędu skarbowego dużym podatnikom zostało już niewiele czasu

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Dodano: 12 października 2023
Na zawiadomienie o zmianie urzędu skarbowego dużym podatnikom zostało już niewiele czasu

Z początkiem 2024 roku część przedsiębiorców, rozliczających się dotychczas w zwykłych urzędach skarbowych, przejdzie pod właściwość naczelników wyspecjalizowanych urzędów skarbowych, przeznaczonych do obsługi tzw. dużych podatników. W związku ze wspomnianą zmianą ciążą na nich obowiązki informacyjne, z których powinni się wywiązać jeszcze w październiku br.

Tak zwane duże podmioty, o istotnym znaczeniu gospodarczym i społecznym, są obsługiwane przez wyspecjalizowane urzędu skarbowe. Dotyczy to m.in. banków, spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych (SKOK), zakładów ubezpieczeń, jednostek samorządu terytorialnego, przedsiębiorstw zagranicznych, oddziałów lub przedstawicielstw przedsiębiorstw zagranicznych, podatkowych grup kapitałowych, a także innych przedsiębiorstw, spełniających określone w przepisach kryterium przychodowe.

Chodzi m.in. o osoby prawne lub jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej (z wyłączeniem prowadzących działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej), które w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej w roku podatkowym osiągnęły przychód netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług o równowartości w walucie polskiej co najmniej 3 mln euro i nieprzekraczającej 50 mln euro. Podmioty te podlegają pod jeden z 19 wyspecjalizowanych urzędów skarbowych, właściwych ze względu na swoją siedzibę. Natomiast tego rodzaju jednostki z przychodami netto o równowartości w złotych powyżej 50 mln euro – rozliczają się w Pierwszym Mazowieckim Urzędzie Skarbowym w Warszawie.

Zaliczenie do kategorii dużych podatników 

Kategorie „dużych” podatników, warunki zaliczenia tego rodzaju jednostek do odpowiedniej kategorii, terytorialny zasięg poszczególnych wyspecjalizowanych urzędów skarbowych, a także tryb zawiadomienia o zmianie urzędu skarbowego – zostały określone w rozporządzeniu Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej z 28 grudnia 2020 r. w sprawie niektórych podatników i płatników, w odniesieniu do których zadania są wykonywane przez naczelnika urzędu skarbowego innego niż właściwy miejscowo (dalej: rozporządzenie),

Z jego treści wynika, że kwotę limitu określonego w euro, decydującego w konkretnym przypadku o właściwości urzędu skarbowego (tj. 3 mln euro lub 50  mln euro ww. przychodu) przelicza się po średnim kursie tej waluty ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski na ostatni dzień przyjętego przez dany podmiot roku podatkowego (§ 2 ust. 2). Wysokość zaś przychodu netto, o którym była mowa wcześniej, ustala się z reguły na podstawie sprawozdania finansowego jednostki, względnie jej zeznania podatkowego CIT (a w niektórych przypadkach na podstawie rozliczeń do celów VAT). Zaliczenie danego przedsiębiorcy do kategorii dużych podatników następuje z dniem 1 stycznia drugiego roku następującego po zakończeniu roku podatkowego, w którym został przez niego spełniony wspomniany wcześniej warunek co do wielkości osiągniętych przychodów netto. 

Zawiadomienie o zmianie urzędu skarbowego

Spełnienie przez dany podmiot określonego w przepisach kryterium przychodowego, będzie się wiązać ze zmianą urzędu skarbowego (najczęściej zwykłego na wyspecjalizowany). Zmiana właściwości następuje z mocy prawa, jednakże podatnik musi zawiadomić o niej naczelnika dotychczasowego urzędu skarbowego. Zasadą jest, że takiego zawiadomienia dokonuje się w terminie do 15 października roku poprzedzającego taką zmianę. Zatem  obowiązek ten – w związku z przejściem od 1 stycznia 2024 r. do wyspecjalizowanego urzędu skarbowego – będą mieli podatnicy, którzy odpowiednie kryterium przychodowe osiągnęli w 2022 roku.

Ponieważ 15 października w bieżącym roku przypada w niedzielę, podatnicy na zawiadomienie o zmianie urzędu skarbowego mają czas do 16 października 2023 r. (poniedziałek).

Obowiązki informacyjne w tym zakresie mają nie tylko przedsiębiorcy, którzy od 1 stycznia 2024 r. zmienią urząd skarbowy ze zwykłego na wyspecjalizowany, ale również ci, którzy w związku ze spadkiem wysokości przychodów przestaną być objęci właściwością naczelnika urzędu skarbowego przeznaczonego do obsługi dużych podmiotów. To samo dotyczy jednostek, które np. dotychczas podlegały pod naczelnika Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie, jednak w związku z uzyskaniem przychodu poniżej 50 mln euro, ale wynoszącego co najmniej 3 mln euro, zmieniają ten urząd na inny wyspecjalizowany (tym razem właściwy „terytorialnie”). Właściwość, siedziby i terytorialny zasięg działania tych urzędów zostały określone w załączniku do omawianego rozporządzenia. 

Autor:

Mariusz Olech

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Prawnik z doświadczeniem w administracji skarbowej, dziennikarz. Ukończył studia magisterskie na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie oraz na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Jest także absolwentem podyplomowych studiów w zakresie Master of Business Administration. Wykładowca akademicki. Autor licznych publikacji z dziedziny podatków, prawa pracy i szeroko rozumianego prawa gospodarczego w czołowych polskich wydawnictwach.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz