MF wyjaśnia, jak ustalić status przedsiębiorcy na potrzeby JPK od 1 stycznia 2017 r.

Dodano: 5 stycznia 2017
659f5739f85f2f4579f7b3d5f2658272ae7ffc14-medium

Mali i średni przedsiębiorcy mają obowiązek składania JPK_VAT począwszy od rozliczenia za styczeń 2017 r. Sprawdź, jak ustalić status przedsiębiorcy.

Podatnicy VAT, którzy prowadzą ewidencję (o której mowa w art. 109 ust. 3 ustawy o VAT) przy użyciu programów komputerowych, mają obowiązek co miesiąc przekazywać za pomocą środków komunikacji elektronicznej informację o prowadzonej ewidencji (tj. JPK_VAT).

Z tego obowiązku trzeba się wywiązać w terminie do 25. dnia następnego miesiąca. Trzeba też wskazać miesiąc, którego ta informacja dotyczy.

Informację o prowadzonej ewidencji składa się za miesiące od 1 lipca 2016 r. Przepisy przewidują jednak dwa wyjątki:

  1. za okres od 1 lipca 2016 r. do 31 grudnia 2016 r. informacji JPK_VAT nie składają mali i średni przedsiębiorcy w rozumieniu ustawy o swobodzie działalności gospodarczej (dalej: ustawa),
  2. za okres od 1 lipca 2016 r. do 31 grudnia 2017 r. informacji JPK_VAT nie składają mikroprzedsiębiorcy w rozumieniu ustawy.

Począwszy od rozliczenia za styczeń 2017 r. mali i średni przedsiębiorcy są zobowiązani składać JPK_VAT.

Jak ustalić status przedsiębiorcy

W celu zakwalifikowania przedsiębiorcy do kategorii mikro, małego lub średniego, wystarczy, aby przesłanki określone dla danej kategorii przedsiębiorców w ustawie spełniał w jednym z dwóch ostatnich lat obrotowych.

Warunki decydujące o zakwalifikowaniu do danej kategorii przedsiębiorców, tj. średnioroczne zatrudnienie oraz przekroczenie danego poziomu osiągniętego obrotu netto lub sumy aktywów bilansu muszą być spełnione łącznie.

 

Aby przedsiębiorca miał status mikroprzedsiębiorcy i tym samym nie musiał przesyłać JPK od 1 stycznia 2017 r., nie może w co najmniej jednym z dwóch ostatnich lat obrotowych:
  • zatrudniać średniorocznie 10 i więcej pracowników oraz
  • przekroczyć równowartości w złotych 2 milionów euro w odniesieniu do jednego ze wskaźników finansowych (tj. roczny obrót netto lub suma aktywów bilansu).

Jak wyjaśnił resort finansów w przypadku przesłanek wskazanych w ustawie, zamiast badania osiągniętego rocznego obrotu netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz operacji finansowych, można alternatywnie wziąć pod uwagę sumę aktywów bilansu przedsiębiorcy sporządzonego na koniec jednego z dwóch ostatnich lat obrotowych.

Czytaj też:

Średnioroczne zatrudnienie pracowników i obrót określone w ustawie przelicza się w odniesieniu do dwóch ostatnich lat obrotowych. Lata obrotowe określa się zgodnie z przepisami ustawy o rachunkowości w odniesieniu do konkretnej sytuacji przedsiębiorcy. W większości przypadków lata te pokrywają się z latami kalendarzowymi.

Jeśli lata kalendarzowe i obrotowe pokrywają się, to dla określenia statusu przedsiębiorcy w 2017 r. (jako mikroprzedsiębiorcy, małego lub średniego przedsiębiorcy) bierze się pod uwagę lata 2015 i 2016. W przypadku obliczania średniorocznego zatrudnienia pracowników nie zaokrągla się wyniku do pełnej osoby.

Polecamy też:

Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz