Będzie można polubownie załatwiać niektóre sprawy – praktyczne zestawienie

Bogdan Świąder

Autor: Bogdan Świąder

Dodano: 7 grudnia 2018
będzie można polubownie załatwiać niektóre sprawy

Nowa Ordynacji podatkowa, która zacznie obowiązywać od 2020 roku, zawiera instytucje i procedury zaliczane do tzw. niewładczych form załatwiania spraw podatkowych oparte na porozumieniu, przez które zapobiega się powstaniu sporu lub spór ten się rozwiązuje.

Niewładcze formy załatwiania spraw podatkowych

Na czym polegają

Umowa o współdziałanie

ma na celu zapewnienie przestrzegania prawa podatkowego w warunkach wzajemnego zaufania, przejrzystości i zrozumienia przez organ podatkowy charakteru prowadzonej przez podatnika działalności. Zawierana z Szefem Krajowej Administracji Skarbowej na piśmie na wniosek lub za zgodą podatnika na czas oznaczony wynoszący od roku do 5 lat. Rozwiązanie umowy następuje poprzez złożenie drugiej stronie oświadczenia w formie pisemnej. Szef Krajowej Administracji Skarbowej może rozwiązać umowę w przypadku: naruszenia postanowień tej umowy, poważnego lub powtarzającego się naruszenia przepisów prawa podatkowego.

Umowa podatkowa

procedura podatkowa oparta na konsensualnym sposobie załatwiania spraw podatkowych, zawierająca wzajemne ustalenia i ustępstwa pomiędzy organem a podatnikiem.

Konsultacja skutków podatkowych transakcji

procedura, w której wnioskodawca oraz organ podatkowy będą mogli uzgodnić czynności dotyczące skutków podatkowych dokonanych jeszcze przed zaistnieniem ewentualnego sporu. Konsultacja będzie mogła dotyczyć wyłącznie skutków podatkowych transakcji, które wystąpiły przed złożeniem wniosku. Decyzja w sprawie skutków podatkowych zawiera ocenę stanowiska wnioskodawcy, co do skutków podatkowych transakcji wraz z uzasadnieniem faktycznym i prawnym. W razie uznania stanowiska za nieprawidłowe decyzja zawiera także wskazanie prawidłowego stanowiska wraz z uzasadnieniem faktycznym i prawnym.

Mediacja

procedura rozwiązywania sporów między organami podatkowymi, a podatnikami, która ma być prowadzona przez mediatorów z listy prowadzonej przez Ministerstwo Finansów. Mediacja może być prowadzona w przypadkach, w których może być zawarta umowa podatkowa. Organ podatkowy może skierować sprawę do mediacji na wniosek lub za zgodą strony. Mediacja jest dobrowolna dla organu podatkowego i strony.

Postępowanie uproszczone

stosowane, jeżeli rozstrzygnięcie może być wydane na podstawie dowodów przedstawionych przez stronę łącznie z wnioskiem o wszczęcie postępowania, faktów powszechnie znanych, faktów znanych z urzędu organowi, przed którym toczy się postępowanie lub możliwych do ustalenia na podstawie dokumentów czy rejestrów posiadanych przez organ, a jednocześnie przewidywana kwota wymiaru nie przekracza 5000 zł. Możliwe będzie za zgodą (lub na wniosek) podatnika, wyrażoną po wystąpieniu o nią przez organ podatkowy za pomocą środków komunikacji elektronicznej lub telefonicznie. Nie będzie uzasadnienia faktycznego i prawnego wydanej decyzji, ale strona może, w terminie 7 dni od dnia doręczenia tej decyzji, wnieść o jej uzasadnienie.

Sprawdź też:

Bogdan Świąder

Autor: Bogdan Świąder

Bogdan Świąder – z wykształcenia prawnik, od 2007 roku licencjonowany doradca podatkowy, dziennikarz, redaktor kilku ogólnopolskich gazet, wieloletni pracownik organów podatkowych w których zajmował się podatkami dochodowymi, VAT, kontrolą oraz sprawami karnymi skarbowymi. Autor licznych artykułów z zakresu prawa podatkowego, prawa celnego, spraw karnych skarbowych.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz