Kiedy dłużnik poniesie szerszą odpowiedzialność

Autor: Michał Kuryłek

Dodano: 24 lutego 2010
Pytanie: Czy w umowie zawieranej z kontrahentem można umieścić zapisy o jego odpowiedzialności na wypadek, gdyby nie wykonał umowy lub wykonał ją niezgodnie z jej zapisami?
Odpowiedź:

Dłużnik ma obowiązek naprawienia szkody, jaką Twoja spółka poniosła w wyniku niewykonania lub nienależytego wykonania przez niego zobowiązania. Wyjątkiem są sytuacje, kiedy uchybienie było następstwem okoliczności, za które dłużnik nie ponosi odpowiedzialności.

W umowie możesz wprowadzić zapisy, na mocy których dłużnik spółki przyjmie odpowiedzialność za niewykonanie lub nienależyte wykonanie zobowiązania z powodu określonych okoliczności, za które na mocy prawa nie ponosi odpowiedzialności (np. jeśli nie spełni zobowiązania, bo przeszkodzi mu w tym klęska żywiołowa). Dłużnicy zgadzają się na to, gdy nie mają innego wyjścia i bardzo zależy im na zawarciu umowy.


W niektórych umowach wprowadzane są ogólnie sformułowane zapisy, np.:

PrzykładDłużnik ponosi odpowiedzialność za niewykonanie lub nienależyte wykonanie umowy z powodu okoliczności, za które zgodnie z prawem nie ponosi odpowiedzialności.


Taki zapis nie precyzuje dokładnie, o jakie okoliczności chodzi. Natomiast przepis mówi wyraźnie, że w zapisie umowy rozszerzającym odpowiedzialność musisz podać "oznaczone okoliczności", co sugerowałoby ich wymienienie, a więc wskazanie, np. że:

PrzykładDłużnik ponosi odpowiedzialność za niewykonanie lub nienależyte wykonanie umowy także z powodu powodzi, pożaru czy innej klęski żywiołowej, a także działań osób trzecich.
Autor:

 Michał Kuryłek, radca prawny

Tekst opublikowany: 

 24 lutego 2010 r.

Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz