Czy projektant jest podwykonawcą robót budowlanych?

Marcin Sarna

Autor: Marcin Sarna

Dodano: 3 listopada 2011
Pytanie: Czy projektant jest, w rozumieniu art. 647 kc, podwykonawcą robót budowlanych dla generalnego wykonawcy? Czy w takim przypadku inwestor i zamawiający usługę projektową generalny wykonawca ponoszą solidarną odpowiedzialność za zapłatę należnego projektantowi wynagrodzenia?
Odpowiedź:

Projektant nie jest podwykonawcą robót budowlanych w rozumieniu art. 647 Kodeksu cywilnego. W związku z tym nie powstaje solidarna odpowiedzialność przewidziana w art. 6471 kc.

Przez umowę o roboty budowlane wykonawca zobowiązuje się do oddania przewidzianego w umowie obiektu, wykonanego zgodnie z projektem i z zasadami wiedzy technicznej, a inwestor zobowiązuje się do dokonania wymaganych przez właściwe przepisy czynności związanych z przygotowaniem robót, w szczególności do:

  • przekazania terenu budowy,
  • dostarczenia projektu, oraz
  • odebrania obiektu i zapłaty umówionego wynagrodzenia
(art. 647 kc).

Umowa ta, zawarta między inwestorem a wykonawcą (generalnym wykonawcą) może przewidywać, że wykonawca część robót wykona za pomocą podwykonawców (art. 6471 § 1 kc). Wówczas do zawarcia przez wykonawcę umowy z podwykonawcą jest niezbędna zgoda inwestora (art. 6471 § 2 kc). Niejako w zamian za to utrudnienie podwykonawca otrzymuje solidarną odpowiedzialność inwestora i wykonawcy za zapłatę należnego mu wynagrodzenia (art. 6471 § 5 kc). Zasada ta obowiązuje w całym łańcuchu podwykonawców, niezależnie od takiego jak „wielopoziomowy” on jest.

Kiedy inwestor i wykonawca mogą ponosić odpowiedzialność solidarną?

Należy jednak zauważyć, że wszystkie wyżej przytoczone przepisy dotyczą umowy o roboty budowlane. Aby solidarna odpowiedzialność inwestora i wykonawcy w ogóle zaistniała, musi ona dotyczyć umowy o roboty budowlane. A tą, zgodnie z art. 647 kc jest tylko taka umowa, której przedmiot stanowi oddanie przewidzianego w niej obiektu, wykonanego zgodnie z projektem i z zasadami wiedzy technicznej.

Umowa z projektantem (np. o opracowanie projektu architektoniczno-budowlanego) nie jest więc umową o roboty budowlane i dlatego przepis art. 6471 kc nie znajdzie do niej zastosowania.

Umowa z projektantem o przygotowanie projektu architektoniczno-budowlanego będzie stanowiła zazwyczaj umowę o dzieło - regulowaną w art. 627 - 646 kc. W takiej umowie projektant zobowiązuje się bowiem do wykonania oznaczonego dzieła (np. projektu architektonicznego), a zamawiający do zapłaty wynagrodzenia. W tym miejscu należy jedynie zaznaczyć, że do umowy z projektantem znajdą zastosowanie nie tylko przepisy Kodeksu cywilnego, ale także Prawa budowlanego, prawa autorskiego czy też regulacje wewnętrzne samorządów zawodowych.

Autor:

 Marcin Sarna, prawnik

Tekst opublikowany: 

 3 listopada 2011 r.

Marcin Sarna

Autor: Marcin Sarna

radca prawny, ekspert z zakresu ochrony danych osobowych. Specjalizuje się również w kompleksowej obsłudze prawnej podmiotów gospodarczych, w szczególności świadcząc pomoc prawną dla producentów maszyn i urządzeń, przedsiębiorców funkcjonujących w branży usługowej i w sektorze energetycznym
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz
Poradnia 48h

Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.