Tylko teraz możesz BEZPŁATNIE przetestować PortalFK.pl przez 24h! GWARANTUJEMY:
W przypadku przedawnienia jednostka powinna wyksięgować wartość zobowiązań w ciężar pozostałych przychodów operacyjnych. Poznaj szczegóły!
Z dniem śmierci pracownika stosunek pracy wygasa. Wówczas prawa majątkowe ze stosunku pracy przechodzą po śmierci pracownika, w równych częściach, na małżonka oraz inne osoby spełniające warunki wymagane do uzyskania renty rodzinnej w myśl przepisów o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. W razie braku takich osób, prawa te wchodzą do spadku (art. 631 kp).
W przypadku zobowiązań ze stosunku pracy kp wprowadził własną regulację. Zgodnie z art. 291 § 1 kp roszczenia ze stosunku pracy ulegają przedawnieniu z upływem 3 lat od dnia, w którym roszczenie stało się wymagalne. Jednocześnie ustawodawca stwierdza, że terminy przedawnienia nie mogą być skracane ani przedłużane przez czynność prawną. Należy przyjąć, że wymagalność roszczenia nastąpiła w dniu, w którym pracodawca winien był wypłacić wynagrodzenie.
Bieg przedawnienia przerywa się przez każdą czynność przed właściwym organem powołanym do rozstrzygania sporów lub egzekwowania roszczeń przedsięwziętą bezpośrednio w celu dochodzenia lub ustalenia, albo zaspokojenia lub zabezpieczenia roszczenia, lub przez uznanie roszczenia. Co do zasady, po każdym przerwaniu przedawnienia biegnie na nowo.
Uwzględniając art. 3 ust. 1 pkt 32 lit d uor, w przypadku przedawnienia jednostka powinna wyksięgować wartość zobowiązań w ciężar pozostałych przychodów operacyjnych. Zgodnie bowiem z jego treścią przez pozostałe przychody operacyjne rozumie się przychody związane pośrednio z działalnością operacyjną jednostki, a w szczególności przychody związane z odpisaniem zobowiązań przedawnionych. W omawianym przypadku właściwym dowodem będzie dokument wewnętrzny w postaci polecenia księgowania (PK).
Sposób ewidencji przedstawiam na schemacie:
- art. 3 ust. 1 pkt 32 lit. d ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości (tekst jedn.: Dz.U. z 2009 r. nr 152, poz. 1223 ze zm.) - uor,
- art. 12 ust. 1 pkt 3 lit. a ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz.U. z 2011 r. nr 74, poz. 397) - updop,
- art. 631, art. 291 § 1 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94) - kp.
Tylko teraz możesz BEZPŁATNIE przetestować PortalFK.pl przez 24h! GWARANTUJEMY:
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.