Upewnij się, jak zaksięgować otrzymane pieniądze z zysku

Katarzyna Trzpioła

Autor: Katarzyna Trzpioła

Dodano: 24 maja 2018
Pytanie:  Spółka komandytowa wypłaca z zysku swojemu komandytariuszowi spółce z o.o. pieniądze. Jak zaksięgować w spółce z o.o. tę operację? Ja zaksięgowałam na koncie Wn konto 131 bank Ma konto 2 spółka komandytowa. W tej sytuacji w spółce z o.o. wisi mi saldo Ma na koncie 2 spółka komandytowa i nie wiem z jakim kontem mam zaksięgować to saldo, aby zniknęło ( czyli z jakim kontem mam powiązać księgowanie Wn konto 2 spółka komandytowa). Do CIT-8 w spółce z o.o. dodaję ten zysk ze spółki komandytowej statystycznie i od tego opłacam podatek.
Odpowiedź: 

Nie ma przeszkód, aby spółka osobowa osiągająca zysk i posiadająca środki pieniężne wypłacała wspólnikowi zaliczki na poczet zysku, jeśli tak postanowili wspólnicy i zarząd jest do tego upoważniony.

W spółce otrzymującej zaliczkę stanowi ona najpierw zobowiązanie, a potem po podjęciu uchwały o podziale wyniku przychód finansowy.

Księgowania:

1.    Wyciąg bankowy – otrzymanie zaliczki na poczet zysku

  • Wn Rachunek bankowy
  • Ma Rozrachunki z wspólnikiem

2.    Uchwała o podziale wyniku finansowego

  • Wn Rozrachunki z wspólnikiem
  • Ma Przychody finansowe

Proszę oczywiście pamiętać, iż rozliczenie księgowe jest nieco inne niż podatkowe, gdzie wspólnik dolicza dochody podatkowe (przychody i koszty podatkowe) spółki komandytowej do swoich przychodów i kosztów podatkowych i łączne od nich płaci podatek dochodowy (co Pani czyni, jak wynika z pytania).

Katarzyna Trzpioła

Autor: Katarzyna Trzpioła

Doktor nauk ekonomicznych w zakresie nauk o zarządzaniu, adiunkt na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego, praktyk, wieloletni szkoleniowiec i dydaktyk, autorka wielu publikacji z zakresu rachunkowości finansowej podatkowej, MSSF i rachunkowości zarządczej. Współpracuje z następującymi redakcjami: Portal FK, Rachunkowości i Podatki dla praktyków, Nowe Standardy Sprawozdawczości.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz
wiper-pixel