Spółka z o.o. będąca właścicielem udziałów w dwóch spółkach komandytowych powinna wykazywać aktywa w swoich księgach rachunkowych

Maciej Soprych

Autor: Maciej Soprych

Dodano: 15 maja 2015
Pytanie:  Spółka z o.o. jest wspólnikiem (komplementariuszem) w dwóch spółkach komandytowych (osobowych). W spółce komandytowej A posiada 5% udziału w zysku. W spółce komandytowej B posiada 5% udziału w zysku. Czy spółka z o.o. powinna ujmować w swoich księgach rachunkowych na kontach księgowych proporcjonalnie do udziału w zysku przychody, koszty oraz pozycje aktywów i pasywów spółek komandytowych? Idąc tym tokiem myślenia, czy sprawozdanie finansowe spółki z o.o. powinno być łączne tj. sporządzone zgodnie z art. 44 ustawą o rachunkowości, które zatwierdzają wspólnicy na podstawie uchwały? Dodam, że podczas badania sprawozdania finansowego spółki z o.o. biegły rewident zakwestionował mi jednostkowe sprawozdanie finansowe sp. z o.o., które nie posiadało powyższych danych tj. nie zostało łącznie sporządzone z danymi spółek komandytowych. Na chwilę obecną w spółce z o.o. ewidencji księgowej podlega tylko ujęcie zysku otrzymanego od spółek komandytowych na koncie przychodów finansowych Wn 130/Ma 751. Tylko ten zysk jest wykazany w rachunku zysków i strat (pozycja przychody finansowe – dywidendy i udziały w zysku). Natomiast przychody i koszty spółek komandytowych ujmowane są proporcjonalnie do posiadanego udziału w zysku statystycznie (poza ewidencją księgową) przy obliczaniu podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym. Bardzo proszę o jak najszybszą pomoc w tej kwestii, bo biegły księgowy nie chce zmienić swojego stanowiska.

Pozostało jeszcze 55 % treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Zobacz, jak PortalFK.pl pomoże Ci wykonywać swoją pracę bezbłędnie i zawsze na czas:

  • Znajdziesz rozwiązania przeszukując nasze 40 000 artykułów na temat problemów zgłaszanych przez innych księgowych.
  • Będziesz w stanie szkolić siebie i innych księgowych za pomocą ponad 60 Szkoleń Video oraz Warsztatów na żywo.
  • Oszczędzisz swój czas poświęcany na księgowanie dzięki narzędziom: ponad 600 wzorów dokumentów, deklaracji i formularzy, 350 aktów prawnych, 1300 interpretacji i 50 kalkulatorów i oczywiście aktualne wskaźniki i stawki.

Przetestuj Portal FK przez 24 godziny »

Jeśli masz już dostęp do Portalu FK, zaloguj się »

Jeżeli chcesz korzystać z tego artykułu bez ograniczeń czasowych, wykup dostęp jednorazowy:
Przez PayU (19.90 zł netto) »Przez SMS (25.00 zł netto) »
Maciej Soprych

Autor: Maciej Soprych

Członek ACCA, dyrektor finansowy i członek zarządu w spółkach kapitałowych, absolwent Szkoły Głównej Handlowej.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz
wiper-pixel