Spółka z o.o. będąca właścicielem udziałów w dwóch spółkach komandytowych powinna wykazywać aktywa w swoich księgach rachunkowych

Maciej Soprych

Autor: Maciej Soprych

Dodano:
Pytanie:  Spółka z o.o. jest wspólnikiem (komplementariuszem) w dwóch spółkach komandytowych (osobowych). W spółce komandytowej A posiada 5% udziału w zysku. W spółce komandytowej B posiada 5% udziału w zysku. Czy spółka z o.o. powinna ujmować w swoich księgach rachunkowych na kontach księgowych proporcjonalnie do udziału w zysku przychody, koszty oraz pozycje aktywów i pasywów spółek komandytowych? Idąc tym tokiem myślenia, czy sprawozdanie finansowe spółki z o.o. powinno być łączne tj. sporządzone zgodnie z art. 44 ustawą o rachunkowości, które zatwierdzają wspólnicy na podstawie uchwały? Dodam, że podczas badania sprawozdania finansowego spółki z o.o. biegły rewident zakwestionował mi jednostkowe sprawozdanie finansowe sp. z o.o., które nie posiadało powyższych danych tj. nie zostało łącznie sporządzone z danymi spółek komandytowych. Na chwilę obecną w spółce z o.o. ewidencji księgowej podlega tylko ujęcie zysku otrzymanego od spółek komandytowych na koncie przychodów finansowych Wn 130/Ma 751. Tylko ten zysk jest wykazany w rachunku zysków i strat (pozycja przychody finansowe – dywidendy i udziały w zysku). Natomiast przychody i koszty spółek komandytowych ujmowane są proporcjonalnie do posiadanego udziału w zysku statystycznie (poza ewidencją księgową) przy obliczaniu podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym. Bardzo proszę o jak najszybszą pomoc w tej kwestii, bo biegły księgowy nie chce zmienić swojego stanowiska.

Uzyskaj testowy dostęp do Portalu FK na 24 godziny!

Zyskasz testowy, darmowy dostęp do serwisu na 24 godziny.

W ramach dostępu zyskasz:

  • Dostęp do Nowości i Porad ekspertów Portalu FK
  • Narzędzia księgowe i kadrowe
  • eBooki na temat najnowszych zmian w prawie
  • Materiały Video

Przetestuj Portal FK przez 24 godziny »

Masz już dostęp?

Adres e-mail lub login:

Hasło:

Nie pamiętam hasła

Jeżeli nie jesteś zarejestrowanym użytkownikiem portalu, możesz wykupić jednorazowy dostęp do wybranego dokumentu.

Jeżeli nie jesteś zarejestrowanym użytkownikiem portalu, możesz wykupić jednorazowy dostęp do wybranego dokumentu

   PayU »
   9.00 zł netto
   SMS »
   10.00 zł netto
Maciej Soprych

Autor: Maciej Soprych

Członek ACCA, dyrektor finansowy i członek zarządu w spółkach kapitałowych, absolwent Szkoły Głównej Handlowej.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz

Najnowsze porady

Przetestuj Portal FK przez 24 godziny za DARMO - otrzymasz dostęp do wszystkich treści Załóż konto testowe

x
wiper-pixel