Składanie sprawozdań finansowych do KRS przy zawieszeniu działalności

Data publikacji:
/appFiles/site_1/images/autor/7k0LUEetJjf6ybg.jpeg

Marian Szałucki

Doradca podatkowy, specjalista w prawie podatkowym
Poleć znajomemu
Pytanie:  Spółka z o.o. półtora roku temu zawiesiła prowadzenie działalności gospodarczej. Czy spółka musi składać corocznie sprawozdanie do KRS, jeżeli nie zaszły żadne zmiany i nie została zlikwidowana?

Sprawdź, kiedy musisz złożyć sprawozdanie finansowe pomimo zawieszenia działalności.

Odpowiedź: 

Jeżeli działalność spółki była zawieszona przez cały rok, wówczas nie ma możliwości sporządzania sprawozdania i składania go do rejestru KRS. Wyjątek stanowi sytuacja gdy - pomimo zawieszenia działalności - wystąpiły zdarzenia gospodarcze wymagające ujęcia w księgach rachunkowych.

Obowiązek złożenia sprawozdania występuje jedynie wówczas, gdy przewidują to przepisy ustawy o rachunkowości. Jeżeli działalność spółki była zawieszona przez cały rok 2011, to w takim przypadku nie występuje obowiązek zamykania ksiąg, na podstawie których sprawozdanie jest sporządzane. Z tego też względu z obiektywnych przyczyn nie mamy możliwości sporządzania sprawozdania i składania go do rejestru KRS.

Jeżeli jednak pomimo zawieszenia działalności miały miejsce jakieś zdarzenia gospodarcze wymagające ujęcia w księgach rachunkowych (np. dokonywanie odpisów amortyzacyjnych, opłacanie jakichś kosztów itp.), wówczas konieczne byłoby sporządzenie sprawozdania (może to być sprawozdanie uproszczone) i złożenie go do sądu rejestrowego w celu zamieszczeniu we wpisie wzmianki o jego złożeniu.

Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz

Najnowsze porady

Przetestuj Portal FK przez 7 dni za DARMO - otrzymasz dostęp do wszystkich treści Załóż konto testowe

x
wiper-pixel