Składanie sprawozdań finansowych do KRS przy zawieszeniu działalności

Marian Szałucki

Autor: Marian Szałucki

Dodano:
Pytanie:  Spółka z o.o. półtora roku temu zawiesiła prowadzenie działalności gospodarczej. Czy spółka musi składać corocznie sprawozdanie do KRS, jeżeli nie zaszły żadne zmiany i nie została zlikwidowana?

Sprawdź, kiedy musisz złożyć sprawozdanie finansowe pomimo zawieszenia działalności.

Odpowiedź: 

Jeżeli działalność spółki była zawieszona przez cały rok, wówczas nie ma możliwości sporządzania sprawozdania i składania go do rejestru KRS. Wyjątek stanowi sytuacja gdy - pomimo zawieszenia działalności - wystąpiły zdarzenia gospodarcze wymagające ujęcia w księgach rachunkowych.

Obowiązek złożenia sprawozdania występuje jedynie wówczas, gdy przewidują to przepisy ustawy o rachunkowości. Jeżeli działalność spółki była zawieszona przez cały rok 2011, to w takim przypadku nie występuje obowiązek zamykania ksiąg, na podstawie których sprawozdanie jest sporządzane. Z tego też względu z obiektywnych przyczyn nie mamy możliwości sporządzania sprawozdania i składania go do rejestru KRS.

Jeżeli jednak pomimo zawieszenia działalności miały miejsce jakieś zdarzenia gospodarcze wymagające ujęcia w księgach rachunkowych (np. dokonywanie odpisów amortyzacyjnych, opłacanie jakichś kosztów itp.), wówczas konieczne byłoby sporządzenie sprawozdania (może to być sprawozdanie uproszczone) i złożenie go do sądu rejestrowego w celu zamieszczeniu we wpisie wzmianki o jego złożeniu.

Marian Szałucki

Autor: Marian Szałucki

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, doradca podatkowy od 1997 r. Usługowo prawem podatkowym zajmuje się od 1992 r., prowadząc od tego roku biuro rachunkowe, w którym aktualnie obsługiwanych jest kilkadziesiąt firm. Kancelaria doradcy podatkowego prowadzona jest od początku obowiązywania ustawy o doradztwie podatkowym, czyli od roku 1997. W latach 2000 - 2004 wykładowca na kursach prowadzonych przez Gdańską Akademię Kształcenia Zawodowego.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz

Najnowsze porady

Przetestuj Portal FK przez 24 godziny za DARMO - otrzymasz dostęp do wszystkich treści Przetestuj Portal FK »

x
wiper-pixel