Rozszerzenie podstawowej działalności spółki i księgowanie na kontach

Katarzyna Trzpioła

Autor: Katarzyna Trzpioła

Dodano: 29 października 2015
Pytanie:  Spółka osobowa (komandytowa) zamierza zająć się zakupem mieszkań na rynku wtórnym, a następnie dalszą ich sprzedażą. Spółka będzie przystępować do przetargu nieograniczonego i dokonywać będzie wpłaty wadium. Zakupione mieszkania przez jednostkę będą wymagały przeprowadzenia w nich prac remontowych w celu przygotowania ich do dalszej sprzedaży. Spółka nie jest spółką deweloperską. Głównym przedmiotem działalności spółki komandytowej jest świadczenie usług w ramach agencji reklamowych. Z tego tytułu spółka uzyskuje przychody w postaci wynagrodzenia prowizyjnego otrzymywanego w ramach zawartej umowy agencyjnej. Spółka zakłada, że sprzedaż mieszkań będzie pośrednio związana z działalnością operacyjną jednostki. Ewidencję kosztów spółka prowadzi wyłącznie na kontach kosztów rodzajowych zespołu 4 z pominięciem konta 3 (rozliczenia zakupu). Bardzo proszę o przedstawienie pełnej ewidencji księgowań powyższych zdarzeń i ich klasyfikacji. 

Pozostało jeszcze 63 % treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Zobacz, jak PortalFK.pl pomoże Ci wykonywać swoją pracę bezbłędnie i zawsze na czas:

  • Znajdziesz rozwiązania przeszukując nasze 40 000 artykułów na temat problemów zgłaszanych przez innych księgowych.
  • Będziesz w stanie szkolić siebie i innych księgowych za pomocą ponad 60 Szkoleń Video oraz Warsztatów na żywo.
  • Oszczędzisz swój czas poświęcany na księgowanie dzięki narzędziom: ponad 600 wzorów dokumentów, deklaracji i formularzy, 350 aktów prawnych, 1300 interpretacji i 50 kalkulatorów i oczywiście aktualne wskaźniki i stawki.

Przetestuj Portal FK przez 24 godziny »

Jeśli masz już dostęp do Portalu FK, zaloguj się »

Jeżeli chcesz korzystać z tego artykułu bez ograniczeń czasowych, wykup dostęp jednorazowy:
Przez PayU (19.90 zł netto) »Przez SMS (25.00 zł netto) »
Katarzyna Trzpioła

Autor: Katarzyna Trzpioła

Doktor nauk ekonomicznych w zakresie nauk o zarządzaniu, adiunkt na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego, praktyk, wieloletni szkoleniowiec i dydaktyk, autorka wielu publikacji z zakresu rachunkowości finansowej podatkowej, MSSF i rachunkowości zarządczej. Współpracuje z następującymi redakcjami: Portal FK, Rachunkowości i Podatki dla praktyków, Nowe Standardy Sprawozdawczości.
Słowa kluczowe:
księgowanie na kontach
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz
wiper-pixel