Pytanie:
Pracownik księgowości (księgowy) złożył aplikację na stanowisko głównego Księgowego w firmie w której jest zatrudniony. Odesłano mu jego dokumenty i napisano, że jego kandydatura nie będzie brana pod uwagę w dalszym etapie rekrutacji i podano następujące powody:- nie udokumentowanie 3 letniej praktyki w księgowości (pracownik pracuje w danej firmie ponad 3 lata na stanowisku księgowego, ostatnio na stanowisku p.o. głównego księgowego, a także w danych osobowych ma zaświadczenie, że wcześniej pracował w innej firmie 7 lat w dziale księgowości),
- oświadczenie nie spełniające wymogu ustawowego (zamiast: „Oświadczenia o braku prawomocnego skazania za przestępstwo przeciwko mieniu, przeciwko obrotowi gospodarczemu, przeciwko działalności instytucji państwowych oraz samorządu terytorialnego, przeciwko wiarygodności dokumentów lub za przestępstwo skarbowe, o niekaralności zakazem pełnienia funkcji związanych z dysponowaniem środkami publicznymi, oświadczenie o pełnej zdolności do czynności prawnych” pracownik napisał: „Oświadczam, że korzystam z pełni praw publicznych i nie byłem karany za przestępstwo popełnione umyślnie. Oświadczam, że nie byłam karana za przestępstwo skarbowe popełnione umyślnie")
Czy pracownik ma możliwość odwołania się od decyzji o nie zakwalifikowaniu go do dalszego procesu rekrutacji? Czy może wystąpić o możliwość uzupełnienia swojej aplikacji? Jeśli tak to na co ma się powołać i w jakim terminie? Nabór dotyczył jednostki budżetowej sektora finansów publicznych. Nie jest to jednostka samorządowa, tylko rządowa - konkretnie administracja zespolona przy urzędzie wojewódzkim.
Pozostało jeszcze 56% treści
Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.
-
Aktualne informacje o zmianach w prawie (24/dobę)
-
Indywidualne konsultacje z ekspertami (odpowiedź w 48 h)
-
Codziennie aktualizowana baza ponad 40 500 porad dotyczących podatków, VAT, rachunkowości, ZUS i prawa pracy
-
Ponad 3 000 narzędzi: kalkulatory, wzory dokumentów, formularze, szkolenia i porady wideo
Autor: Iwona Kusio-Szalak
Radca prawny. Od wielu lat specjalizuje się w praktycznych zagadnieniach prawa pracy. Autorka opracowań z zakresu prawa pracy kierowanych do pracowników kadr i działów personalnych, a także osób zarządzających. Specjalizuje się w prawie pracy, w szczególności w zagadnieniach związanych z tworzeniem umów i dokumentów związanych ze stosunkiem pracy, a także czasem pracy, zgodnym z prawem zatrudnianiem i zwalnianiem pracowników, podnoszeniem kwalifikacji zawodowych, uprawnieniami rodzicielskimi. Posiada bogate doświadczenie w reprezentowaniu zarówno pracowników, jak i pracodawców w sporach pracowniczych przed sądami pracy.