Inwentaryzacja raz w roku, czy co 2 lata?

Pytanie:  Rozliczam jednostkę budżetową. Materiały są ujmowane w księgach rachunkowych -wartościowo, a w ewidencji w magazynie - ilościowo-wartościowo. Czy inwentaryzację przeprowadza się co roku, czy raz na 2 lata? Czy ma to być spis z natury? Czy np. co roku powinno się odbyć potwierdzenie salda ewidencji księgowej i magazynowej?
Odpowiedź: 

Ewidencja prowadzona w magazynie jest ewidencją pomocniczą, o której mowa w art. 17 ust. 1 uor. Jeśli zapasy są objęte tą ewidencją i dodatkowo są na terenie strzeżonym, to spis z natury może być przeprowadzany raz na 2  lata. Ustala się wtedy stan na dowolny dzień roku obrotowego. Natomiast w międzyczasie należy na koniec roku dokonać weryfikacji stanów magazynowych i dokumentów źródłowych, czyli przeprowadzić inwentaryzację drogą porównania stanów księgowych i dokumentacji.

Tekst opublikowany: 

31 lipca 2012 r.

Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz

Najnowsze porady

wiper-pixel