Ewidencja kosztów produkcji w spółce z o.o. – jak prawidłowo księgować

Katarzyna Trzpioła

Autor: Katarzyna Trzpioła

Dodano: 6 marca 2025
Pytanie: Spółka z o.o. prowadząca księgi rachunkowe zamierza rozpocząć działalność w zakresie produkcji i sprzedaży pieczywa - piekarnia. Koszty działalności operacyjnej ewidencjonowane są w układzie rodzajowym kosztów na kontach zespołu 4 „koszty wg rodzajów”. Zakup materiałów potrzebnych do produkcji pieczywa będzie ewidencjonowany na koncie 401 – „Zużycie materiałów i energii”. W jaki sposób spółka powinna ustalić wynik na działalności operacyjnej na koniec każdego miesiąca? Czy w tym celu co miesiąc należy sporządzić remanent z materiałów pozostałych na magazynie i niezużytych do produkcji? Czy następujący sposób zaksięgowania remanentu na koniec miesiąca jest prawidłowy: konto „Materiały do produkcji” strona Wn, konto 490 „Rozliczenie kosztów strona” Ma. Konto 490 byłoby wtedy wykazywane w rachunku zysków i strat jako zmiana stanu produktów?
Odpowiedź:

Ustalenie kosztu wytworzenia może przebiegać zarówno w wartościach rzeczywistych, jak i ewidencyjnych.

Koszt wytworzenia wyrobów – wartość rzeczywista czy ewidencyjna

Jeśli jednostka zdecyduje się na ustalanie wartości wyrobów w cenach rzeczywistych to należy na koniec każdego miesiąca przeprowadzać inwentaryzację i korygować koszty o niezużyte materiały.  Jest to pracochłonne.

Można też bazować na wartościach ewidencyjnych (art. 34 ust 2 ustawy o rachunkowości). W Państwa przypadku najrozsądniej ustalić wartość kosztu wyprodukowania produktów (można grupami produktowymi) i wykorzystując informację o ilościach sprzedanych produktów i odpadów, zwrotów do utylizacji itp., przyjmować koszt sprzedanych produktów.

Analiza odchyleń kosztowych i wartość magazynu

Różnica między kosztami operacyjnymi, a wartością kosztu sprzedanych wyrobów to wartość magazynu. Odchylenia w tym wypadku powinny być analizowane i weryfikowane. Ale jeśli od początku zostaną koszty ustalone na poziomie najbliższym wartości rzeczywistych kosztów, to taka weryfikacja wystarczy na koniec roku.

Katarzyna Trzpioła

Autor: Katarzyna Trzpioła

Doktor nauk ekonomicznych w zakresie nauk o zarządzaniu, adiunkt na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego, praktyk, wieloletni szkoleniowiec i dydaktyk, autorka wielu publikacji z zakresu rachunkowości finansowej podatkowej, MSSF i rachunkowości zarządczej. Współpracuje z następującymi redakcjami: Portal FK, Rachunkowości i Podatki dla praktyków, Nowe Standardy Sprawozdawczości.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz