Faktura wystawiona przed miesiącem wykonania usługi

Tomasz Krywan

Autor: Tomasz Krywan

Dodano: 29 sierpnia 2017
Pytanie:  Czy jeśli faktura sprzedażowa w złotówkach została wystawiona 31 lipca, a usługa była świadczona 2 sierpnia, to przychód do VAT i do PIT powstał w lipcu? Otóż fakturę wystawiliśmy wcześniej, ponieważ prezes spółki, dla której świadczymy usługę chciał mieć fakturę przed wyjazdem na urlop. Jak księgować taką fakturę przy sprzedaży w KPiR, a jak przy kosztach po drugiej stronie u nabywcy w PKPiR? Drugą fakturę wystawiliśmy zaliczkową w euro na 100% dla firmy niemieckiej za usługi związane z stworzeniem i montażem mebli w biurze w Berlinie. Fakturę zaliczkową wystawiliśmy w lipcu, bo firma z Niemiec od razu wpłaciła nam całość. Montaż zrealizujemy dopiero w połowie sierpnia. Do VAT wykazujemy obecnie fakturę zaliczkową ze stawką "NP" reverse charge - podstawa do VAT będzie inna niż podstawa do przychodu, co wynika z tego, że będzie inny kurs w momencie wystawienia faktury końcowej w połowie sierpnia. Czy fakturę końcową też wykazujemy do VAT?

Pozostało jeszcze 85 % treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Zobacz, jak PortalFK.pl pomoże Ci wykonywać swoją pracę bezbłędnie i zawsze na czas:

  • Znajdziesz rozwiązania przeszukując nasze 40 000 artykułów na temat problemów zgłaszanych przez innych księgowych.
  • Będziesz w stanie szkolić siebie i innych księgowych za pomocą ponad 60 Szkoleń Video oraz Warsztatów na żywo.
  • Oszczędzisz swój czas poświęcany na księgowanie dzięki narzędziom: ponad 600 wzorów dokumentów, deklaracji i formularzy, 350 aktów prawnych, 1300 interpretacji i 50 kalkulatorów i oczywiście aktualne wskaźniki i stawki.

Przetestuj Portal FK przez 24 godziny »

Jeśli masz już dostęp do Portalu FK, zaloguj się »

Jeżeli chcesz korzystać z tego artykułu bez ograniczeń czasowych, wykup dostęp jednorazowy:
Przez PayU (19.90 zł netto) »Przez SMS (25.00 zł netto) »
Tomasz Krywan

Autor: Tomasz Krywan

Tomasz Krywan - ekspert Portalu FK i doradca podatkowy, specjalista od podatku VAT. Stały współpracownik największych redakcji podatkowych w Polsce - w ciągu ostatnich lat na łamach publikacji podatkowych opracował kilkanaście tysięcy odpowiedzi na pytania podatników oraz kilkaset artykułów i komentarzy. Autor komentarza do ustawy o VAT.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz
wiper-pixel