Upewnij się, czy rekompensata z tytułu likwidacji uprawnienia do nagrody jubileuszowej powinna być oskładkowana

Anna Kostecka

Autor: Anna Kostecka

Dodano: 14 sierpnia 2017
d6b2c032ad19eeda879b9996cd78b6c1439e2b8e-medium

Firma podjęła decyzje o likwidacji układu zbiorowego pracy, na podstawie którego wypłacała nagrody jubileuszowe pracownikom. Uzgodniła ze związkami zawodowymi, że z tytułu likwidacji nagrody jubileuszowej wypłaci rekompensatę pracownikom, którzy utracą prawo do tego świadczenia. Czy rekompensata stanowi podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe?

Czego dotyczyła sprawa?

Pracodawca wypłacał pracownikom nagrody jubileuszowe. Prawo do nagród zostało określone w układzie zbiorowym pracy. Warunkiem jej nabycia było przepracowanie u pracodawcy lub w innych firmach co najmniej 20 lat (ogólny staż pracy) oraz przepracowania co najmniej 3 lat u pracodawcy.

Pracownicy nabywali prawo do nagrody w odstępach pięcioletnich, tj. po 20, 25, 30, 35, 40, 45 oraz 50 latach pracy.

Nagroda jubileuszowa stanowiła przychód ze stosunku pracy.

Pracodawca jednak wypowiedział zakładowy układ zbiorowy pracy i uzgodnił wraz ze związkami zawodowymi, że z tytułu likwidacji nagrody jubileuszowej wypłaci rekompensatę pracownikom, którzy utracą prawo do tego świadczenia.

Przedsiębiorca powziął wątpliwość czy rekompensata z tytułu likwidacji uprawnienia do nagrody jubileuszowej jest przychodem niestanowiącym podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.

Jakie jest jego zdanie?

Płatnik uważa, że rekompensata nie stanowi przychodu stanowiącego podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.

Powołał się także na wcześniejsze decyzje ZUS wydane w przedmiocie wyłączenia rekompensaty za likwidację uprawnienia do nagrody jubileuszowej z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Przykładowo decyzja z 3 grudnia 2013 r., DI/100000/451/1472/2013 (oddział w Gdańsku) czy decyzja z 31 maja 2016 r., WPI/200000/43/569/2016 (oddział w Lublinie).

Co na to ZUS?

Zakład uznał stanowisko przedsiębiorcy za prawidłowe.

W wydanej decyzji przypomniał, że za przychody ze stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności wynagrodzenia zasadnicze czy nagrody.

Z kolei rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (Dz.U. z 2015 r. poz. 2236 ze zm.) wyłącza te przychody, które zostały uzyskane tytułem nagrody jubileuszowej. Oczywiście pod warunkiem, że przysługują pracownikom nie częściej niż co 5 lat.

ZUS zwrócił uwagę, że przepis ten ma zastosowanie także w sytuacji, kiedy pracodawca likwiduje w zakładowym układzie zbiorowym pracy lub regulaminie wynagradzania instytucję nagród jubileuszowych i wypłaca pracownikom rekompensatę.

Co to dla Ciebie oznacza?      

Nie uwzględniasz w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe rekompensaty za likwidację uprawnienia do nagrody jubileuszowej, jeżeli:

  • wypłata tego świadczenia następuje w związku z likwidacją nagród jubileuszowych,
  • dotychczas obowiązujące zasady przyznawania i wypłaty tych nagród jubileuszowych przewidywały, że nie przysługiwały one częściej niż co 5 lat.

Pamiętaj, że te przesłanki powinny być spełnione łącznie.

Interpretacja ZUS z 19 lipca 2017 r., oddział w Gdańsku (DI/100000/43/650/2017)

Anna Kostecka

Autor: Anna Kostecka

prawnik z doświadczeniem w urzędzie pracy. Ukończyła studia magisterskie na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz studia podyplomowe w zakresie ubezpieczeń w Wyższej Szkole Ubezpieczeń i Bankowości. Specjalizuje się od ponad 20 lat przede wszystkim w prawie pracy i ubezpieczeniach społecznych. Od ponad 6 lat na co dzień zajmuje się także tematyką związaną z prawem podatkowym i bilansowym. Autorka wielu publikacji z zakresu m.in. zatrudniania osób bezrobotnych, zatrudniania pracowników młodocianych oraz opłacania składek na ubezpieczenia społeczne. Współpracowała z kilkoma specjalistycznymi wydawnictwami
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz