Podatek recyklingowy od 1 stycznia 2018 r.

Jakub Rychlik

Autor: Jakub Rychlik

Dodano: 16 stycznia 2018
Pytanie:  Prowadzę sprzedaż hurtową artykułów chemicznych, m.in. torebek foliowych do opakowania towarów w sklepach. Od stycznia 2018 roku należy płacić tzw. podatek recyklingowy. Proszę o podanie przepisów i o wyjaśnienie jak go stosować w praktyce.
Odpowiedź: 

Opłata recyklingowa wynosi 20 groszy. Przedsiębiorca pobiera ją od sprzedawanych lekkich toreb z tworzywa sztucznego, czyli których grubość mieści się w przedziale 15-50 mikrometrów. Opłata ta zdaniem resortu finansów stanowi część wynagrodzenia za sprzedawaną torbę i trzeba ją powiększyć o VAT należny. Opłata stanowi dla przedsiębiorcy przychód a po jej wpłaceniu na rzecz budżetu państwa koszt uzyskania przychodu.

Zgodnie z art. 40a ust. 1 ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi, przedsiębiorca prowadzący jednostkę handlu detalicznego lub hurtowego, w której są oferowane lekkie torby na zakupy z tworzywa sztucznego przeznaczone do pakowania produktów oferowanych w tej jednostce, jest obowiązany pobrać opłatę recyklingową od nabywającego lekką torbę na zakupy z tworzywa sztucznego. Z kolei, zgodnie z art. 40a ust. 2 ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi, opłaty recyklingowej nie pobiera się od nabywającego bardzo lekką torbę na zakupy z tworzywa sztucznego.

Lekką torbą na zakupy z tworzywa sztucznego jest torba o grubości materiału poniżej 50 mikrometrów, zaś torbą bardzo lekką jest o grubości materiału poniżej 15 mikrometrów (art. 8 pkt 15a ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi).

Z treści wskazanych przepisów wynika, że jeśli będzie sprzedawana przez Państwa firmę lekka torba na zakupy z tworzywa sztuczne, to trzeba będzie pobrać od nabywcy opłatę recyklingową. Stawka opłaty recyklingowej jest określana przez ministra gospodarki w drodze właściwego rozporządzenia i nie może być wyższa niż 1 zł. Od początku tego roku wynosi ona 20 groszy.

Pobraną opłatę recyklingową należy wpłacić na rzecz budżetu państwa w terminie do 15 marca następnego roku, czyli do 15 marca 2019 r. Opłata recyklingowa stanowi przychód przedsiębiorcy, który ją pobiera. Natomiast za koszt uzyskania przychodu zostanie uznana z chwilą jej wniesienia na rzecz budżetu państwa.

Zdaniem resortu finansów opłata recyklingowa stanowi element kalkulacyjny podstawy opodatkowania VAT sprzedawanych toreb. Zdaniem resortu wynika to z treści art. 29a ust. 6 pkt 1 ustawy o VAT, który stanowi, że podstawa opodatkowania obejmuje podatki, cła, opłaty i inne należności o podobnym charakterze, z wyjątkiem kwoty podatku. To zaś oznacza, że przy sprzedaży torebki jej cenę należy powiększyć o 20 groszy plus VAT należny.

Obecnie nie wprowadzono żadnych obowiązków dotyczących ewidencji poboru opłaty recyklingowej czy też składania deklaracji, sprawozdań z tego tytułu przez przedsiębiorców. Nie jest też wskazany rachunek bankowy, na który należy odprowadzać opłatę recyklingową.

Jakub Rychlik

Autor: Jakub Rychlik

Doradca podatkowy (nr wpisu 11549), prawnik (absolwent Wydziału Prawa i Administracji UW).
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz