MF przedłuży zaniechanie poboru podatku bankowego od niektórych instytucji finansowych

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Dodano: 9 listopada 2023
Minister Finansów planuje przedłużenie na kolejny rok zaniechania poboru podatku bankowego od tzw. banków pomostowych w rozumieniu przepisów o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym.

Minister Finansów planuje przedłużenie na kolejny rok zaniechania poboru podatku bankowego od tzw. banków pomostowych w rozumieniu przepisów o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym. Tak wynika z projektu nowego rozporządzenia w tej sprawie, przygotowanego przez resort finansów.

W resorcie finansów powstał projekt, który przewiduje zmianę treści rozporządzenia Ministra Finansów z 27 stycznia 2023 r. w sprawie zaniechania poboru podatku od niektórych instytucji finansowych (Dz. U. z 2023 r.  poz. 213). Na podstawie przepisów tego rozporządzenia, czasowym zaniechaniem poboru tzw. podatku bankowego zostały objęte  aktywa banków krajowych wskazanych w art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. − Prawo bankowe, będących instytucjami pomostowymi w rozumieniu art. 2 pkt 26 ustawy z 10 czerwca 2016 r. o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym, systemie gwarantowania depozytów oraz przymusowej restrukturyzacji (z pewnymi wyjątkami).  Zaniechanie, o którym mowa w tym rozporządzeniu, ma zastosowanie do aktywów podlegających opodatkowaniu w 2023 roku.

Minister Finansów postanowił jednak przedłużyć stosowanie wynikających z niego preferencji o kolejny rok (mając na uwadze znaczenie instytucji pomostowych jako jednego z instrumentów przymusowej restrukturyzacji m.in. banków, które nie są w stanie dalej samodzielnie prowadzić działalności i są zagrożone upadłością). W tym celu ma zostać wydane rozporządzenie MF zmieniające ww. rozporządzenie w sprawie zaniechania poboru podatku od niektórych instytucji finansowych.

Jeśli nowe przepisy wejdą w życie, zaniechanie poboru podatku, o którym była mowa wcześniej, będzie miało zastosowanie również do aktywów podlegających opodatkowaniu w 2024 roku.

Jak wyjaśnili autorzy nowelizacji, potrzeba wydłużenia terminu zaniechania poboru podatku wynika z przedłużenia się prac nad nowelizacją ustawy z 15 stycznia 2016 r. o podatku od niektórych instytucji finansowych. W ustawie tej brak jest przepisów dotyczących zwolnienia z podatku banków będących instytucją pomostową, co należy uznać za swoistą lukę systemową, która powinna zostać wyeliminowana. Dlatego zostało wydane wskazane wcześniej rozporządzenie MF z 27 stycznia 2023 r., jako rozwiązanie tymczasowe ze względu na fakt, że procedowanie zmiany ustawy jest procesem długotrwałym. Pierwotnie zakładany okres zaniechania poboru podatku obejmujący tylko 2023 rok okazał się jednak niewystarczający do przeprowadzenia niezbędnych zmian na poziomie ustawowym. W związku z tym konieczna okazała się zmiana wskazanego rozporządzenia, polegająca na przedłużeniu stosowania określonych w nim preferencji na kolejny rok.

Rozporządzenie zmieniające ma wejść w życie z dniem następującym po dniu jego ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Źródło:

  • projekt (z 30 października 2023 r.) rozporządzenia Ministra Finansów zmieniającego rozporządzenie w sprawie zaniechania poboru podatku od niektórych instytucji finansowych.
Autor:

Mariusz Olech

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Prawnik z doświadczeniem w administracji skarbowej, dziennikarz. Ukończył studia magisterskie na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie oraz na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Jest także absolwentem podyplomowych studiów w zakresie Master of Business Administration. Wykładowca akademicki. Autor licznych publikacji z dziedziny podatków, prawa pracy i szeroko rozumianego prawa gospodarczego w czołowych polskich wydawnictwach.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz