Sektor NGO

Odzyskanie podatku wykazanego na fakturze, która nie dokumentuje rzeczywistej sprzedaży

Tomasz Krywan

Autor: Tomasz Krywan

Dodano: 28 października 2019
Pytanie:  Stowarzyszenie, które wspiera inną jednostkę charytatywna, rozlicza się na podstawie KSH + VAT, podpisało umowę z inna firmą na sponsoring we wrześniu, miała być pierwsza transza. Stowarzyszenie wystawiło, fakturę i wysłało do firmy, z która była umowa na sponsoring, a dokładniej na stronach stowarzyszenia i innej jednostki charytatywnej była informacja, że dana firma jest patronem jednej z akcji humanitarnej. Okazało się, że umowa była źle skonstruowana i firma się wycofała i nie uznała faktury od stowarzyszenia, ale stwierdziła, że wpłaci darowiznę na rzecz jednostki charytatywnej. Teraz nie można anulować faktury, bo weszła do obiegu, firma nie odesłała jej i nie chce przyjąć korekty. Jak polubownie rozwiązać problem, bo stowarzyszenie będzie od tej faktury płaciło  VAT, a tak naprawdę to nigdy nie dostanie już tych pieniędzy. Czy samo wysłanie korekty za potwierdzeniem odbioru, mimo że nie odeślą albo nawet nie odbiorą, da możliwość wyzerowania faktury pierwotnej, którą firma ma odesłać?

Pozostało jeszcze 79 % treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Zobacz, jak PortalFK.pl pomoże Ci wykonywać swoją pracę bezbłędnie i zawsze na czas:

  • Znajdziesz rozwiązania przeszukując nasze 40 000 artykułów na temat problemów zgłaszanych przez innych księgowych.
  • Będziesz w stanie szkolić siebie i innych księgowych za pomocą ponad 60 Szkoleń Video oraz Warsztatów na żywo.
  • Oszczędzisz swój czas poświęcany na księgowanie dzięki narzędziom: ponad 600 wzorów dokumentów, deklaracji i formularzy, 350 aktów prawnych, 1300 interpretacji i 50 kalkulatorów i oczywiście aktualne wskaźniki i stawki.

Przetestuj Portal FK przez 24 godziny »

Jeśli masz już dostęp do Portalu FK, zaloguj się »

Jeżeli chcesz korzystać z tego artykułu bez ograniczeń czasowych, wykup dostęp jednorazowy:
Przez PayU (19.90 zł netto) »Przez SMS (25.00 zł netto) »
Tomasz Krywan

Autor: Tomasz Krywan

Tomasz Krywan - ekspert Portalu FK i doradca podatkowy, specjalista od podatku VAT. Stały współpracownik największych redakcji podatkowych w Polsce - w ciągu ostatnich lat na łamach publikacji podatkowych opracował kilkanaście tysięcy odpowiedzi na pytania podatników oraz kilkaset artykułów i komentarzy. Autor komentarza do ustawy o VAT.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz
wiper-pixel