ZFŚS - odpis według przepisów Karty Nauczyciela

Izabela Nowacka

Autor: Izabela Nowacka

Dodano: 15 kwietnia 2011
Pytanie:  Jesteśmy Zespołem Szkół, otrzymaliśmy z gminy plan finansowy na 2011 r. Odpis na ZFŚS jest mniejszy niż planowany przez nas. Czy gmina może zmniejszyć odpis na ZFŚS? My naliczyliśmy zgodnie z obowiązującymi przepisami, na każdy etat nauczycielski, administracji i obsługi oraz emerytów.
Odpowiedź: 

Szkoła postąpiła prawidłowo naliczając odpisy na ZFŚS zgodnie z przepisami Karty Nauczyciela oraz ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych w stosunku do pracowników niepedagogicznych.

Dla nauczycieli dokonuje się corocznie odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych zgodnie z art. 53 ust. 1 ustawy z 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz.U. z 2006 r. nr 97, poz. 674 z późn. zm.); dalej: KN. Natomiast dla nauczycieli będących emerytami, rencistami lub nauczycielami pobierającymi nauczycielskie świadczenie kompensacyjne dokonuje się odpisu na ZFŚS według art. 53 ust. 2 KN.

KN nie przewiduje obniżki odpisów.

Do pozostałych pracowników (niepedagogicznych) stosuje się natomiast przepisy ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (Dz.U. nr 70, poz. 335 z późn. zm.); dalej: ustawa o ZFŚS. Zgodnie z jej przepisami, pracodawcy prowadzący działalność w formie jednostek budżetowych i samorządowych zakładów budżetowych tworzą fundusz, bez względu na liczbę zatrudnianych pracowników.

Do tych podmiotów nie mają zastosowania przepisy ustawy o ZFŚS pozwalające obniżyć odpisy podstawowe oraz zwiększenia.

Zatem, odpisy na pracowników np. administracji należało naliczyć zgodnie z art. 5 ustawy o ZFŚS.

Tekst opublikowany: 

21 marca 2011 r.

Izabela Nowacka

Autor: Izabela Nowacka

Ekonomista, specjalizuje się w prawie pracy, ubezpieczeniach społecznych i prawie podatkowym. Autorka licznych publikacji z zakresu rozliczania wynagrodzeń, współpracuje z wieloma wydawnictwami, jest autorką publikacji m.in. w Rzeczpospolitej, Monitorze Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych, Monitorze rachunkowości budżetowej
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz