Firma nie chce wypłacać świadczenia urlopowego - jakich formalności musi dokonać?

Iwona Kusio-Szalak

Autor: Iwona Kusio-Szalak

Dodano: 2 sierpnia 2012
Pytanie:  Jeżeli w firmie, która zatrudnia 15 osób, pracownik na początku roku nie otrzymał informacji o niewypłacaniu świadczenia urlopowego, a firma nie chce go płacić, czy w tej sytuacji nie ma obowiązku wypłacenia świadczenia pracownikowi, który udaje się na urlop 14dniowy? Jak należy sporządzić wypowiedzenie warunków umowy o pracę dla księgowej, zatrudnionej powyżej 3 lat dla której pracodawca chce obniżyć wynagrodzenie do najniższej krajowej i zmienić stanowisko na sprzedawcę? Jakie są konsekwencje rozwiązania takiej umowy jeśli pracownik nie zgadza się z tym? Czy możliwe jest rozwiązanie takiej umowy i jakie terminy obowiązują, jeśli wypowiedzenie jest sporządzane w trakcie miesiąca?

Przeczytaj odpowiedź na pytanie i dowiedz się, jak ma postąpić firma, która nie chce wypłacić pracownikowi świadczenia urlopowego orz chce wręczyć wypowiedzenie zmieniające.

Odpowiedź: 

W związku z tym, że zadali Państwo kilka różnych pytań, odpowiem na nie po kolei.

Wypłata świadczenia urlopowego

Jeżeli firma, która zatrudnia 15 osób nie chce wypłacać świadczenia urlopowego, musi dokonać określonych formalności, aby nie wypłacać tego świadczenia. W myśl przepisu art. 3 ust. 3 ustawy o ZFŚS, pracodawcy spoza sfery budżetowej zatrudniający według stanu na dzień 1 stycznia danego roku mniej niż 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty, mogą wypłacać świadczenie urlopowe. Natomiast pracodawca, który nie chce wypłacać świadczenia urlopowego, a także (tak jak Państwo) nie jest objęty układem zbiorowym pracy oraz niezobowiązany do wydania regulaminu wynagradzania (zatrudniający mniej niż 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty), ma obowiązek przekazać pracownikom informację o niewypłacaniu świadczenia urlopowego w pierwszym miesiącu danego roku kalendarzowego, w terminie do 31 stycznia, w sposób zwyczajowo przyjęty w danym zakładzie pracy.

Jeśli więc nie zrezygnowaliście Państwo z wypłacania świadczenia urlopowego w sposób określony w ustawie o ZFŚS, będziecie zobowiązani do wypłaty świadczenia urlopowego na zasadach określonych w ww. ustawie.

Dla przypomnienia należy wskazać, iż świadczenie urlopowe przysługuje raz w roku każdemu pracownikowi korzystającemu z urlopu wypoczynkowego w wymiarze, co najmniej 14 kolejnych dni kalendarzowych. Pracodawca powinien je wypłacić nie później niż w ostatnim dniu poprzedzającym rozpoczęcie urlopu przez pracownika.

Wypowiedzenie warunków pracy i płacy dla księgowej

Jeśli chcecie Państwo wypowiedzieć warunki umowy o pracę księgowej, zatrudnionej powyżej 3 lat i obniżyć jej wynagrodzenie do najniższej krajowej oraz zmienić stanowisko należy sporządzić wypowiedzenie zmieniające. W treści wypowiedzenia zmieniającego musicie Państwo precyzyjnie określić, jakie aspekty stosunku pracy mają ulec zmianie w wyniku oświadczenia woli pracodawcy.

W przypadku wypowiedzenia zmieniającego umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony, wypowiedzenie zmieniające musi ponadto zawierać uzasadniającą je przyczynę (art. 30 § 4 kp), która musi być konkretna i rzeczywista tak, aby mogła być zweryfikowana w ewentualnym postępowaniu przed sądem pracy. Podobnie jak w przypadku wypowiedzenia definitywnego, przyczyna może leżeć wyłącznie po stronie pracownika, np. w przypadku zmiany rodzaju pracy w związku z niską wydajnością lub utratą zdolności do jej wykonywania, ale może również dotyczyć pracodawcy lub przynajmniej być niezależna od pracownika i wynikać np. z konieczności ograniczenia zatrudnienia w określonych grupach zawodowych oraz związanej z tym restrukturyzacji zakładu.

Podkreślić należy, iż po otrzymaniu wypowiedzenia zmieniającego nowe warunki wejdą w życie po upływie obowiązującego pracownika okresu wypowiedzenia, który w opisanym przypadku wyniesie 3 miesiące kalendarzowe.

Warto jeszcze dodać, iż wypowiedzenie zmieniające może przekształcić się w definitywne, stosuje się do niego odpowiednio przepisy o wypowiedzeniu umowy o pracę (art. 42 § 1 kp).

W każdym przypadku musi mieć ono formę pisemną (art. 42 § 2 kp) i zawierać dwa pouczenia. Pierwsze dotyczy możliwości odmowy przyjęcia nowych warunków pracy do upływu połowy okresu wypowiedzenia, która skutkuje rozwiązaniem umowy o pracę z upływem tego okresu. Powinno być ono uzupełnione o informację, iż w przypadku braku tej odmowy do połowy okresu wypowiedzenia przyjmuje się, że pracownik wyraził zgodę na nowe warunki (art. 42 § 3 kp). Drugie pouczenie dotyczy prawa pracownika do odwołania się do właściwego sądu pracy, w terminie 7 dni od daty otrzymania tego pisma (art. 30 § 5 kp w związku z art. 264 § 1 kp).

Możliwe jest wręczenie wypowiedzenia w trakcie miesiąca, jednakże termin biegu wypowiedzenia, liczy się tak jak wypowiedzenia definitywnego i rozpocznie bieg od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu wręczenia wypowiedzenia, a więc nawet jeśli wręczycie Państwo wypowiedzenie w dniu 17 lipca 2012 r. termin wypowiedzenia będzie biegł od dnia 1 sierpnia do 31 października 2012 r.

Tekst opublikowany: 

24 lipca 2012 r.

Iwona Kusio-Szalak

Autor: Iwona Kusio-Szalak

Radca prawny. Od wielu lat specjalizuje się w praktycznych zagadnieniach prawa pracy. Autorka opracowań z zakresu prawa pracy kierowanych do pracowników kadr i działów personalnych, a także osób zarządzających. Specjalizuje się w prawie pracy, w szczególności w zagadnieniach związanych z tworzeniem umów i dokumentów związanych ze stosunkiem pracy, a także czasem pracy, zgodnym z prawem zatrudnianiem i zwalnianiem pracowników, podnoszeniem kwalifikacji zawodowych, uprawnieniami rodzicielskimi. Posiada bogate doświadczenie w reprezentowaniu zarówno pracowników, jak i pracodawców w sporach pracowniczych przed sądami pracy.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz
Poradnia 48h

Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.