Dofinansowanie do wakacji „pod gruszą”. Czy dorosłe dziecko uwzględnia się w oświadczeniu o dochodach

Izabela Nowacka

Autor: Izabela Nowacka

Dodano: 9 lipca 2018
Pytanie:  Wypłacamy pracownikom z ZFŚS dofinansowanie do wczasów pod gruszą biorąc pod uwagę dochody danej osoby zgodnie z oświadczeniem o dochodach na jednego członka rodziny. Pracownik w oświadczeniu wykazał swojego 29 letniego syna, który jest na jego utrzymaniu (jest to osoba bez prawa do zasiłku oraz nieposiadająca orzeczenia o niepełnosprawności i niepracująca). Czy powinno się wykazywać dzieci po 26 roku życia?
Odpowiedź: 

Takie kwestie powinien statuować regulamin ZFŚS. Jednak skoro wyznacznikiem sytuacji materialnej osoby uprawnionej jest dochód przypadający na członka rodziny, a syn jest na utrzymaniu rodziców, to powinien być również uwzględniony.

Przyznawanie ulgowych usług i świadczeń oraz wysokość dopłat z Funduszu uzależnia się od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby uprawnionej do korzystania z Funduszu. Zasady i warunki korzystania z usług i świadczeń finansowanych z Funduszu, z uwzględnieniem powyższych kryteriów, oraz zasady przeznaczania środków Funduszu na poszczególne cele i rodzaje działalności socjalnej określa pracodawca w regulaminie ustalanym ze związkami zawodowymi. Pracodawca, u którego nie działa zakładowa organizacja związkowa, uzgadnia regulamin z pracownikiem wybranym przez załogę do reprezentowania jej interesów.

Zatem, zarówno:

  • krąg osób uprawnionych do ubiegania się o wsparcie socjalne z ZFŚS, jak i
  • rodzaj poszczególnych świadczeń,
  • sposób ich przyznawania,
  • wysokość,
  • rodzaj niezbędnych dokumentów, jakie musi przedstawić wnioskodawca,

powinien określać regulamin.

Postanowienia regulaminu nie mogą być sprzeczne z założeniami ustawy o ZFŚS.

Fundusz jest przeznaczony przede wszystkim dla osób potrzebujących, rodzin wielodzietnych. Świadczenia z ZFŚS mają charakter wyłącznie uznaniowy.

Poszczególne świadczenia ustalone w regulaminie powinny być przyznawane na wniosek pracownika zainteresowanego pomocą. Każdy wniosek należy rozpatrywać indywidualnie biorąc pod uwagę aktualną sytuację materialną, życiową pracownika i jego rodziny, a także możliwości finansowe Funduszu (a nie staż pracy, czy wielkość etatu). Pomoc może być przyznana albo we wnioskowanej wysokości lub niższej albo w ogóle. Pracownicy nie mają podstaw by żądać wypłaty świadczeń przed sądem, nie mają one bowiem charakteru roszczeniowego.

Działalność socjalna to przede wszystkim udzielanie, na indywidualny wniosek osoby zainteresowanej, świadczeń ulgowych, a więc mających charakter wsparcia, w zależności od sytuacji materialnej czy życiowej. Udzielanie świadczeń pieniężnych czy w innej formie (np. bony) wszystkim pracownikom w równej wysokości nie spełnia tych przesłanek. Wszyscy pracownicy nie znajdują się bowiem w identycznym położeniu.

Najczęstszym weryfikatorem sytuacji materialnej jest dochód przypadający na członka rodziny wnioskodawcy. Pracodawca powinien wyznaczyć kilka progów tego dochodu. Im dochód niższy tym wyższa dopłata i odwrotnie - czym wyższy dochód tym niższe świadczenie. Nie wszyscy pracownicy muszą bowiem otrzymać w roku kalendarzowym świadczenia z ZFŚS. Wysokość dochodu wnioskodawca potwierdza w pisemnym oświadczeniu, o ile taki dokument wystarcza zgodnie z regulaminem.

Najlepiej stan materialny odzwierciedla dochód przypadający na członka rodziny czyli gdy oprócz dochodu np. pracownika, brany jest pod uwagę także dochód innych jego członków rodziny pozostających we wspólnym gospodarstwie domowym (w tym małżonka, dzieci). Jednak ustawa o ZFŚS nie narzuca pracodawcom stosowania właśnie takiego wyznacznika.

Jeżeli jednak brany jest pod uwagę dochód na członka rodziny to powinien on być obliczony poprzez podzielenie sumy dochodu uzyskiwanego przez członków rodziny, przez liczbę wszystkich krewnych utrzymujących się z tego dochodu.

Skoro dorosły syn również korzysta z dóbr wypracowanych przez rodziców (mieszkanie, jedzenie), to łączny dochód rozkłada się także na syna, niezależnie od wieku. Wykluczenie go z kalkulacji nie odpowiadałoby rzeczywistemu stanowi rzeczy, bo powiększałoby dochód na członka rodziny. Przez to pracownik mógłby utracić możliwość skorzystania ze świadczenia „pod gruszą".

Izabela Nowacka

Autor: Izabela Nowacka

Ekonomista, specjalizuje się w prawie pracy, ubezpieczeniach społecznych i prawie podatkowym. Autorka licznych publikacji z zakresu rozliczania wynagrodzeń, współpracuje z wieloma wydawnictwami, jest autorką publikacji m.in. w Rzeczpospolitej, Monitorze Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych, Monitorze rachunkowości budżetowej
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz
Poradnia 48h

Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.