Sprawdź, kto do 31 maja musi zawiadomić ZUS o przychodach

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Dodano: 29 maja 2024
Zakład Ubezpieczeń Społecznych

Osoby dorabiające do świadczenia lub zasiłku przedemerytalnego, w terminie do  końca maja br. mają  obowiązek dostarczyć  do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych  dokumenty  o osiągniętych przez nie przychodach za okres od 1 marca 2023 r. do 29 lutego 2024 r. Na tej podstawie organ rentowy zweryfikuje, czy wspomniane świadczenia były wypłacane w prawidłowej wysokości.

Korzyści 

Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:

  • Jaka jest wysokość limitów przychodowych dla osób pobierających świadczenia przedemerytalne
  • Do kiedy muszą one poinformować ZUS o swoich przychodach
  • W jaki sposób powinny to zrobić
  • Jakie nogą być skutki przekazania organowi rentowemu informacji w tym zakresie

Sprawdź też:

Do 31 maja I rata odpisów na ZFŚS – skorzystaj z kalkulatora

Korzystne zmiany dla osób, którzy dorabiają do emerytur i rent

 Czy osoba prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą nabędzie prawo do emerytury

Ile można dorobić do emerytury i emerytury pomostowej

Zaświadczenie o przychodach emeryta i rencisty – przykłady i praktyczne wskazówki

Przepisy nie zakazują dorabiania do świadczeń przedemerytalnych. Ich wypłata ulegnie jednak zawieszeniu, jeżeli przychody pobierającej je osoby będą wyższe niż 70% przeciętnego wynagrodzenia w roku kalendarzowym poprzedzającym termin waloryzacji, ogłoszonego przez Prezesa  GUS do celów emerytalnych.  Natomiast zmniejszenie wysokości świadczeń nastąpi, jeśli  przychody te okażą się wyższe niż 25% przeciętnego wynagrodzenia. Tak wynika z art. 5 ustawy z 30 kwietnia 2004 r. o świadczeniach przedemerytalnych.

Obowiązek zawiadomienia ZUS o przychodach

Rozliczenie przychodu następuje po zakończeniu roku rozliczeniowego, ustalonego od  1 marca każdego roku do ostatniego  lutego następnego roku, w formie rozliczenia rocznego lub miesięcznego. ZUS wybierze jedną z tych form, w zależności od tego, która  z nich  jest dla świadczeniobiorcy korzystniejsza. Przepis art. 6 ust. 2 tej ustawy nakazuje osobie pobierającej świadczenie przedemerytalne niezwłocznie powiadomić organ rentowy o osiąganiu przychodu oraz o wysokości tego przychodu, a po zakończeniu roku rozliczeniowego, w terminie do 31 maja następnego roku, o wysokości przychodu uzyskanego w roku rozliczeniowym, z uwzględnieniem przychodów uzyskanych w kolejnych miesiącach tego roku. Obowiązek takiego powiadomienia spoczywa odpowiednio na pracodawcy i zleceniodawcy lub innym płatniku składek, a w przypadku osoby pełniącej służbę – na właściwej jednostce organizacyjnej.

Zatem  osoby dorabiające do świadczenia (lub zasiłku)  przedemerytalnego muszą d o 31 maja br. dostarczyć do ZUS zaświadczenie z zakładu pracy o swoich zarobkach za okres od 1 marca 2023 r. do  29 lutego 2024 r.

Natomiast  osoby, które prowadzą własną działalność gospodarczą, składają w tym celu samodzielnie sporządzone oświadczenie.

Rozliczenie przychodu świadczeniobiorcy przez ZUS

W wyniku dokonanego na tej podstawie rozliczenia (rocznego lub miesięcznego) Zakład Ubezpieczeń Społecznych  ustali, czy świadczenie było wypłacane w prawidłowej wysokości, czy też powinno być zmniejszone bądź zawieszone. W niektórych przypadkach możliwe jest także jego wyrównanie.

Autor:

Mariusz Olech

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Prawnik z doświadczeniem w administracji skarbowej, dziennikarz. Ukończył studia magisterskie na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie oraz na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Jest także absolwentem podyplomowych studiów w zakresie Master of Business Administration. Wykładowca akademicki. Autor licznych publikacji z dziedziny podatków, prawa pracy i szeroko rozumianego prawa gospodarczego w czołowych polskich wydawnictwach.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz