Wypadki przy pracy osób zatrudnionych na podstawie umowy zlecenia

Autor: Hanna Miszewska

Dodano: 28 grudnia 2011
Pytanie:  Czy ma znaczenie na podstawie jakiej umowy była zatrudniona osoba, czy umowy o pracę czy umowy zlecenia, jeżeli miała zgłoszony wypadek w pracy? Czy wypadki osób zatrudnionych na umowę zlecenia mają wpływ na wysokość składki płaconej przez pracodawcę? Czy jest wtedy zwiększona?

Czy osoba zatrudniona na umowę zlecenia ma prawo do świadczeń z tytułu wypadku przy pracy? Sprawdź, na Portalu FK.

Odpowiedź: 

Pracownicy zatrudnieni na podstawie umowy zlecenia - w razie wypadku przy pracy a wiec zdarzenia nagłego, wywołanego przyczyną zewnętrzną powodującego uraz lub śmierć, jeżeli zdarzenie to nastąpiło w okresie ubezpieczenia wypadkowego podczas wykonywania pracy - mają prawo do świadczeń z ubezpieczenia wypadkowego - tak jak osoby zatrudnione na podstawie stosunku pracy z wyjątkiem prawa do zasiłku wyrównawczego.

Zleceniobiorcy mają wiec prawo do takich świadczeń z ubezpieczenia wypadkowego jak:

  • zasiłek chorobowy,
  • świadczenie rehabilitacyjne,
  • jednorazowe odszkodowanie,
  • renta z tytułu niezdolności do pracy,
  • renta szkoleniowa,
  • renta rodzinna - dla członków rodziny zmarłego ubezpieczonego,
  • dodatek do renty rodzinnej - dla sieroty zupełnej,
  • dodatek pielęgnacyjny,
  • pokrycie kosztów leczenia z zakresu stomatologii i szczepień ochronnych oraz zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne.
Natomiast inne, niż w odniesieniu do pracowników, są podstawy ustalenia  okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy. Czynności tych dokonuje zleceniodawca. Postępowanie w tej sprawie zleceniodawca prowadzi w trybie określonym rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 19 grudnia 2002 r. w sprawie trybu uznawania zdarzenia powstałego w okresie ubezpieczenia wypadkowego za wypadek przy pracy, kwalifikacji prawnej zdarzenia, wzoru karty wypadku i terminu jej sporządzania (Dz. U. nr 236, poz. 1992).

Zleceniobiorca, który uległ wypadkowi przy pracy jest zobowiązany poinformować o tym zleceniodawcę. Z kolei zleceniodawca niezwłocznie po otrzymaniu takiej informacji powiadamia na piśmie właściwą terenową jednostkę organizacyjną ZUS o wszczęciu postępowania powypadkowego. W przedmiotowym postępowaniu ma prawo brać udział przedstawiciel ZUS.

Po ustaleniu okoliczności i przyczyn wypadku - nie później niż w terminie 14 dni od dnia uzyskania zawiadomienia o wypadku - zleceniodawca ma obowiązek sporządzić kartę wypadku.

Wypadek przy pracy zleceniobiorcy może mieć wpływ na wysokość składki wypadkowej zleceniodawcy.
- art. 3 ust. 3 pkt 6, art. 5 ust. 1 pkt 6, art. 6, art. 30 i art. 31 ustawy z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (Dz.U. nr 199, poz. 1673, z późn. zm.),
- § 1-§ 6 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 19 grudnia 2002 r. w sprawie trybu uznawania zdarzenia powstałego w okresie ubezpieczenia wypadkowego za wypadek przy pracy, kwalifikacji prawnej zdarzenia, wzoru karty wypadku i terminu jej sporządzania (Dz. U. nr 236, poz. 1992).
Tekst opublikowany: 

13 grudnia 2011 r.

Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz