Umowa absolwencka - prawa absolwenta i obowiązki podmiotu przyjmującego na praktyki

Autor: Hanna Miszewska

Dodano: 3 sierpnia 2011
Pytanie:  Na czym polega umowa absolwencka? Jakie są obowiązki zakładu pracy wobec absolwenta?

Praktyka odbywa się na podstawie pisemnej umowy, zawieranej pomiędzy praktykantem a podmiotem przyjmującym na praktykę. Umowa powinna określać w szczególności: rodzaj pracy, w ramach której praktykant ma uzyskiwać doświadczenie i nabywać umiejętności praktyczne …

Odpowiedź: 

Celem umowy absolwenckiej, a w zasadzie praktyki absolwenckiej jest ułatwienie absolwentom uzyskiwania doświadczenia i nabywania umiejętności praktycznych koniecznych do wykonywania pracy.

Podmiotem przyjmującym na praktykę może być osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej. Natomiast praktykantem może być osoba, która ukończyła, co najmniej gimnazjum i w dniu rozpoczęcia praktyki nie ukończyła 30 lat. Praktyka może mieć charakter odpłatny lub nieodpłatny, przy czym jeżeli ma ona charakter odpłatny to wysokość miesięcznego świadczenia pieniężnego, przysługującego praktykantowi, nie może przekraczać dwukrotnej wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę (obecnie jest to kwota 1.386 zł. brutto).

Do praktyki nie mają zastosowania przepisy prawa pracy, z wyjątkiem: art. 183a-183e Kodeksu pracy, dalej: kp (dotyczących równego traktowania w zatrudnieniu), oraz art. 129 § 1, art. 131 § 1, art. 132 § 1, art. 133 § 1, art. 134 i art. 1517 kp, (dotyczących czasu pracy).

Praktyka odbywa się na podstawie pisemnej umowy, zawieranej pomiędzy praktykantem a podmiotem przyjmującym na praktykę. Umowa powinna określać w szczególności: rodzaj pracy, w ramach której praktykant ma uzyskiwać doświadczenie i nabywać umiejętności praktyczne, okres odbywania praktyki, tygodniowy wymiar czasu pracy w ramach praktyki oraz wysokość świadczenia pieniężnego, jeżeli praktyka będzie miała charakter odpłatny.

Umowa o praktykę absolwencką nie będzie mogła dotyczyć pracy szczególnie niebezpiecznej (w rozumieniu przepisów wydanych na podstawie art. 23715 kp).

Umowa nie może zostać zawarta na okres dłuższy niż trzy miesiące. Również zawarcie kolejnej umowy pomiędzy praktykantem a tym samym podmiotem przyjmującym na praktykę jest dopuszczalne na łącznie 3 miesiące.

Jeśli praktyka jest odbywana nieodpłatnie, to umowa może zostać rozwiązana na piśmie w każdym czasie. W przypadku praktyki odpłatnej umowa może być rozwiązana z zachowaniem siedmiodniowego okresu wypowiedzenia.

Podmiot przyjmujący na praktykę musi zapewnić praktykantowi bezpieczne i higieniczne warunki odbywania praktyki, na zasadach dotyczących pracowników.

Tekst opublikowany: 

25 lipca 2011 r.

Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz
Poradnia 48h

Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.