Szkolenia okresowe kierowcy - jak często powinni je odbywać?

Mariusz Pigulski

Autor: Mariusz Pigulski

Dodano: 3 października 2011
Pytanie:  Kierowca zdał prawo jazdy kat. C 12 października 1986 r., a CE 24 października 1988 r. Drugi kierowca zdał prawo jazdy kat. C oraz CE 28 marca 1990 r. Czy mają oni obowiązek, co 5. lat ukończyć szkolenie okresowe? Do kiedy muszą odbyć takie szkolenie i jakie jednostki je wykonują? Czy muszą mieć badania lekarskie i psychologiczne? Kto pokrywa koszty tego szkolenia i badań lekarskich?

Kierowca może odbywać szkolenie okresowe w jednej z następujących form:
1. kursu okresowego;
2. cyklu zajęć rozłożonych w okresie pięciu lat, obejmującego program kursu okresowego.

Odpowiedź: 

Osoba zatrudniana, jako kierowca, wykonująca przewozy drogowe, musi co 5. lat, począwszy od dnia uzyskania świadectwa kwalifikacji zawodowej poświadczającego uzyskanie kwalifikacji, ukończyć szkolenie okresowe odpowiednio do pojazdu, którym wykonuje przewóz drogowy. Koszty tego szkolenia, które prowadzone są przez ośrodki szkolenia kierowców oraz stowarzyszenia transportowe prowadzące szkolenia w zakresie transportu, może ponieść pracodawca, ale nie ma takiego obowiązku. Podmiot zatrudniający zobligowany jest natomiast do pokrycia kosztów badań lekarskich i psychologicznych.

Częstotliwość szkoleń okresowych

Kierowca obowiązany jest co 5 lat, począwszy od dnia uzyskania świadectwa kwalifikacji zawodowej poświadczającego uzyskanie kwalifikacji, ukończyć szkolenie okresowe odpowiednio do pojazdu, którym wykonuje przewóz drogowy.

Kierowca może odbywać szkolenie okresowe w jednej z następujących form:

  1. kursu okresowego;
  2. cyklu zajęć rozłożonych w okresie pięciu lat, obejmującego program kursu okresowego.

Jakie jednostki wykonują szkolenia?

Szkolenie okresowe jest prowadzone w ośrodku szkolenia w zakresie bloków programowych określonych odpowiednio do kategorii prawa jazdy:

  1. C1, C1+E, C i C+E;
  2. D1, D1+E, D i D+E.
Szkolenia okresowe prowadzone są przez ośrodki szkolenia kierowców oraz stowarzyszenia transportowe prowadzące szkolenia w zakresie transportu. W związku z tym pracownika trzeba skierować do takiego ośrodka, który prowadzi szkolenia na prawo jazdy kategorii C i/lub D. Szkolenie trwać powinno 35 godzin, a zaświadczenie potwierdzające odbycie szkolenia okresowego wystawia kierownik ośrodka szkolenia.

Badania lekarskie

Kierowca wykonujący przewóz drogowy podlega badaniom lekarskim, dokonywanym celem stwierdzenia istnienia lub braku przeciwwskazań zdrowotnych do świadczenia pracy na stanowisku kierowcy.

Badania lekarskie są przeprowadzane:

  • co 5 lat - do czasu ukończenia przez kierowcę 60 lat,
  • co 30 miesięcy - po ukończeniu przez kierowcę 60. roku życia.
Pierwsze badanie lekarskie jest wykonywane przed dniem wydania świadectwa kwalifikacji zawodowej potwierdzającego ukończenie kwalifikacji, a każde następne dla kierowcy w wieku do 60 lat - w terminie właściwym do ukończenia szkolenia okresowego, jednak nie później niż do dnia wydania świadectwa kwalifikacji zawodowej potwierdzającego ukończenie szkolenia okresowego.

Omawiane badania lekarskie wykonują lekarze uprawnieni do wykonywania badań profilaktycznych, o których mowa w przepisach Kodeksu pracy, posiadający dodatkowo uprawnienia do przeprowadzania badań lekarskich kandydatów na kierowców i kierowców określone w odrębnych przepisach.

Badania psychologiczne

Kierowca wykonujący przewóz drogowy podlega badaniom psychologicznym przeprowadzanym w celu stwierdzenia istnienia lub braku przeciwwskazań psychologicznych do wykonywania pracy na stanowisku kierowcy.

Badania psychologiczne są wykonywane zasadniczo w zakresie i na zasadach określonych dla kierowców w ustawie z 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym.

Badania te są przeprowadzane:

  • do czasu ukończenia przez kierowcę 60 lat - co 5 lat;
  • po ukończeniu przez kierowcę 60. roku życia - co 30 miesięcy.
Pierwsze badanie psychologiczne jest wykonywane przed dniem wydania świadectwa kwalifikacji zawodowej potwierdzającego ukończenie kwalifikacji, a każde następne dla kierowcy w wieku do 60 lat - w terminie właściwym do ukończenia szkolenia okresowego, jednak nie później niż do dnia wydania świadectwa kwalifikacji zawodowej potwierdzającego ukończenie szkolenia okresowego.

Kto pokrywa koszty szkolenia i badań lekarskich?

Koszty omawianego szkolenia może pokryć pracodawca, ale jest to jego obowiązkiem. Natomiast koszty badań lekarskich i psychologicznych musi pokrywać zakład pracy.

- art. 3, art. 39a-39d, art. 39j-39l i art. 87 ustawy z 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (tekst jedn.: Dz.U. z 2007 r. nr 125, poz. 874 z późn. zm.).
Tekst opublikowany: 

30 lipca 2011 r.

Mariusz Pigulski

Autor: Mariusz Pigulski

Specjalista w zakresie kadr i płac. Autor licznych opracowań i publikacji z zakresu kadr, rozliczania wynagrodzeń, składek ZUS oraz podatku.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz