Samodzielne prowadzenie szkoleń bhp - od kiedy jest możliwe?

Mariusz Pigulski

Autor: Mariusz Pigulski

Dodano: 18 kwietnia 2012
Pytanie:  Osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej i nigdzie niezatrudniona skończyła studia i uzyskała tytuł inspektora bhp. Jaki powinna odbyć staż (przez jaki okres czasu, w jakiej firmie, na podstawie jakiej umowy, na jakim stanowisku i w jakim wymiarze czasu pracy), aby mogła samodzielnie przeprowadzać szkolenia bhp?

Przeczytaj odpowiedź eksperta i dowiedz się, kiedy osoba prowadząca działalność gospodarczą może samodzielnie prowadzić szkolenia bhp.

Odpowiedź: 

Poruszone kwestie nie są precyzyjnie uregulowane w przepisach. Powszechnie uznaje się, że do prowadzenia szkoleń bhp wystarczy posiadanie wyższego wykształcenia o kierunku lub specjalności w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ukończenie szkolenia okresowego dla służby bhp, w którym musi pojawił się temat dotyczący organizacji oraz metodyki szkoleń.

Zgodnie z § 5 rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy, pracodawca organizujący i prowadzący szkolenie oraz jednostka organizacyjna prowadząca działalność szkoleniową w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy musza zapewnić m.in.:

  • programy poszczególnych rodzajów szkolenia opracowane dla określonych grup stanowisk,
  • programy szkolenia instruktorów w zakresie metod prowadzenia instruktażu - w przypadku prowadzenia takiego szkolenia,
  • wykładowców i instruktorów posiadających zasób wiedzy, doświadczenie zawodowe i przygotowanie dydaktyczne zapewniające właściwą realizację programów szkolenia.
Szkolenie w zakresie bhp może prowadzić osoba posiadająca odpowiedni zasób wiedzy, doświadczenie zawodowe i przygotowanie dydaktyczne zapewniające właściwą realizację programów szkolenia.

Przepisy nie określają szczegółowych wymagań dotyczących kwalifikacji osób prowadzących szkolenia. W przywołanym na wstępie rozporządzeniu doprecyzowano jedynie, że przez przygotowanie dydaktyczne rozumie się ukończenie kształcenia lub szkolenia przygotowującego do prowadzenia procesu szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy w sposób zapewniający wysoką efektywność, z uwzględnieniem, odpowiednich dla określonych grup uczestników szkolenia i rodzajów szkolenia: form organizacyjnych i metod szkolenia oraz środków dydaktycznych. W kwestii przygotowania dydaktycznego, za wystarczające uznawane jest legitymowanie się ukończonym szkoleniem okresowym w dziedzinie bhp, w którego programie uwzględnione zostały elementy organizacji oraz metodyki przeprowadzania takich szkoleń, potwierdzone świadectwem ukończenia szkolenia.

W piśmiennictwie panuje pogląd, że osoba z wyższym wykształceniem o kierunku lub specjalności w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy, po odbyciu szkolenia w dziedzinie bhp, w ramach którego był poruszony temat metod kształcenia osób dorosłych w zakresie bhp, może prowadzić szkolenia z bezpieczeństwa i higieny pracy.

§ 4 i §5 rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy (DzU nr 180, poz. 1860 z późn. zm.).
Tekst opublikowany: 

15 kwietnia 2012 r.

Mariusz Pigulski

Autor: Mariusz Pigulski

Specjalista w zakresie kadr i płac. Autor licznych opracowań i publikacji z zakresu kadr, rozliczania wynagrodzeń, składek ZUS oraz podatku.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz
Poradnia 48h

Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.