Miejsce pracy kierowcy wykonującego przewóz drogowy na terenie kraju

Autor: Katarzyna Tryniszewska

Dodano: 13 września 2011
Pytanie:  W jaki sposób wskazać w umowie o pracę miejsce pracy kierowcy, który przemieszcza się po obszarze kilku województw? Jaki to będzie miało wpływ na prawo pracownika do świadczeń z tytułu podróży służbowych? Samochód, którym porusza się kierowca ma więcej niż 3,5 tony. Kierowca zajmuje się transportem towaru, przewozi towary do kontrahentów mających siedziby w różnych województwach lub pomiędzy oddziałami firmy.

Jeśli kierowca dojeżdża do różnych miejsc na terenie danych województw, albo porusza się po różnych trasach (np. dojeżdża do różnych punktów handlowych - kontrahentów) albo dowozi towar pomiędzy oddziałami firmy, należy wskazać, jako miejsce pracy kilka województw. Jak to prawidłowo wskazać, aby nie popełnić błędu w razie kontroli PIP? Sprawdź, jakie stanowisko zajął w tej sprawie nasz specjalista.

Odpowiedź: 

Jako miejsce pracy można wskazać kilka województw. Nie ma to jednak znaczenia dla rozliczania podróży służbowych, a to z powodu nowej definicji podróży służbowej dla kierowców wykonujących przewozy drogowe.

Miejsce pracy w umowie o pracę

W umowie o pracę należy określić miejsce wykonywania pracy. Miejsce to nie może być określone ogólnikowo.

SN: Miejscem wykonywania pracy nie może być terytorium całego kraju

Pod pojęciem podróży pracowniczej, nazywanej tradycyjnie podróżą „służbową” „delegacją”, rozumie się wykonywanie - określonych przez pracodawcę - zadań (czynności) poza miejscowością stanowiącą siedzibę pracodawcy lub poza stałym miejscem pracy, w terminie i w miejscu wskazanym w poleceniu wyjazdu służbowego (por. art. 775 §1 Kodeksu pracy, dalej: kp). „Miejsce pracy” nie może być określone ogólnikowo (niewyraźnie). Miejscem pracy nie może być w żadnym wypadku „terytorium całego kraju” (wyrok Sądu Najwyższego z 3 grudnia 2009 r. II PK 138/2009, LexPolonica nr 2377287).

Jeśli kierowca dojeżdża do różnych miejsc na terenie danych województw, albo porusza się po różnych trasach (np. dojeżdża do różnych punktów handlowych - kontrahentów) albo dowozi towar pomiędzy oddziałami firmy, należy wskazać, jako miejsce pracy: np. województwo mazowieckie, województwo łódzkie, województwo wielkopolskie.

W przypadku kierowców przewożących towary na obszarze kraju samochodami powyżej 3,5 tony należy wziąć pod uwagę przepisy o czasie pracy kierowców, w których jest uregulowana kwestia podróży służbowych. Przepisy te stosuje się do kierowców zatrudnionych na podstawie umowy o prace, wykonujących przewóz drogowy. Chodzi przy tym, aby przewóz drogowy rzeczy był wykonywany przez pojazdy, które łącznie z przyczepą lub naczepą przekraczają 3,5 tony. Posługują się one pojęciem stanowiska pracy kierowcy.

Nie jest to jednak to samo, co miejsce pracy określone w umowie. Stanowisko pracy może się zmieniać. Miejsce pracy jest określone w umowie i ma charakter stały.

Stanowiskiem pracy kierowcy jest:

  1. siedziba pracodawcy, na rzecz którego kierowca wykonuje swoje obowiązki, oraz inne miejsce prowadzenia działalności przez pracodawcę, w szczególności filie, przedstawicielstwa i oddziały,
  2. pojazd, który kierowca prowadzi,
  3. każde inne miejsce, w którym kierowca wykonuje czynności związane z wykonywanymi przewozami drogowymi;

Nowa definicja podróży służbowej dla kierowców

W dniu 3 kwietnia 2010 r. zmieniły się przepisy. Została wprowadzona odrębna definicja podróży służbowej w odniesieniu dla kierowców. Dotychczas pracy kierowców polegającej na przemieszczaniu się z miejsca do miejsca nie uznawano za podróż służbową.

SN: Wykonywanie transportu to nie podróż służbowa

Kierowca transportu międzynarodowego odbywający podróże w ramach wykonywania umówionej pracy i na określonym w umowie obszarze, jako miejsce świadczenia pracy nie jest w podróży służbowej w rozumieniu art. 775 §1 kp (uchwała Składu Siedmiu Sędziów Sądu Najwyższego - Izba Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych z 19 listopada 2008 r., II PZP 11/2008, OSNP 2009/13-14 poz. 166).

Zgodnie z nową definicją podróż służbowa to każde zadanie służbowe polegające na wykonywaniu, na polecenie pracodawcy:

  1. przewozu drogowego poza miejscowość będącą siedzibą pracodawcy, na rzecz którego kierowca wykonuje swoje obowiązki, oraz poza innym miejscem prowadzenia działalności przez pracodawcę, w szczególności poza filię, przedstawicielstwa i oddziały,
  2. wyjazdu poza miejscowość będącą siedzibą pracodawcy, na rzecz którego kierowca wykonuje swoje obowiązki, oraz poza inne miejsce prowadzenia działalności przez pracodawcę, w szczególności poza filię, przedstawicielstwa i oddziały, w celu wykonania przewozu drogowego.

Jak określić miejsce pracy według nowej definicji?

Nowa definicja oznacza, iż w zasadzie miejsce pracy określone w umowie nie ma znaczenia, gdyż każdy wyjazd poza np. siedzibę pracodawcy, będzie podróżą służbową.

Jeśli np. miejscowością siedziby pracodawcy jest Poznań, a kierowca ma jechać do Warszawy, to będzie w podróży służbowej. Jeśli natomiast kierowca ma rozwozić towary na terenie Poznania, to w podróży służbowej już nie będzie.

Kierowcy w podróży służbowej, przysługują należności na pokrycie kosztów związanych z wykonywaniem tego zadania służbowego, ustalane na zasadach określonych jednak w Kodeksie pracy, jak dla innych pracowników będących w podróży służbowej.

- art. 29 §1 pkt 2, art. 775 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 z późn. zm.),
- art. 1 pkt 1, art. 2 pkt 2, pkt 4, pkt 7, art. 21a ustawy z 16 kwietnia 2004 r. o czasie pracy kierowców (Dz.U. nr 92, poz. 879),
- art. 1 ust. 1 lit a rozporządzenia (WE) nr 561/2006 PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY z 15 marca 2006 r. w sprawie harmonizacji niektórych przepisów socjalnych odnoszących się do transportu drogowego oraz zmieniające rozporządzenia Rady (EWG) nr 3821/85 i (WE) 2135/98, jak również uchylające rozporządzenie Rady (EWG) nr 3820/85 (Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej L 102/1),
- art. 4 ustawy z 12 lutego 2010 r. o zmianie ustawy o transporcie drogowym oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. nr 43, poz. 246).
Tekst opublikowany: 

26 sierpnia 2011 r.

Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz
Poradnia 48h

Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.