Jak powinna być sformułowana nazwa stanowiska pracy, aby została wliczona do pracy w szczególnych warunkach?

Autor: Hanna Miszewska

Dodano: 6 lipca 2011
Pytanie:  Pracownik zwrócił się do firmy z prośbą o wystawienie mu zaświadczenia pracy w szczególnych warunkach za okres 1985-1989. W tym okresie pracownik był przyjęty na etat robotnika (etatu kierowcy nie było), a wykonywał pracę kierowcy samochodu ciężarowego powyżej 3,5 ton (praca w szczególnych warunkach). Czy mogę w tym przypadku wystawić zaświadczenie o pracy w szczególnych warunkach?

Dla oceny, czy pracownik pracował w szczególnych warunkach, nie ma istotnego znaczenia nazwa zajmowanego przez niego stanowiska, tylko …

Odpowiedź: 

Tak, jeśli pracownik wykonywał prace uznane za szczególnie szkodliwe - należy okres tej pracy potwierdzić w stosownym zaświadczeniu.

Warunkiem uznania danej pracy za prace szczególnie szkodliwe jest, obok wymienienia danej pracy w wykazie prac w szczególnych warunkach, wykonywanie jej stale i w pełnym wymiarze czasu pracy obowiązującym na danym stanowisku pracy.

Natomiast dla oceny, czy pracownik pracował w szczególnych warunkach, nie ma istotnego znaczenia nazwa zajmowanego przez niego stanowiska, tylko rodzaj powierzonej mu pracy, rzeczywiście wykonywanych zadań pracowniczych. Tak potwierdził również Sąd Najwyższy w wyroku z 24 marca 2009 r., I PK 194/08, OSNP 2010/23-24/281.

Zatem skoro pracownik faktycznie wykonywał prace wymienione w wykazie, to, mimo iż formalnie był zatrudniony na stanowisku robotnika - okres tej pracy jest pracą wykonywana w warunkach szczególnych, co powoduje konieczność wydania stosownego zaświadczenia.

Tekst opublikowany: 

4 lipca 2011 r.

Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz
Poradnia 48h

Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.