Dodatek za wysługę lat - od kiedy przysługuje?

Monika Frączek

Autor: Monika Frączek

Dodano: 22 lutego 2012
Pytanie:  Kiedy pracownik musi otrzymać dodatek za wysługę lat? Czy po przepracowaniu np. 10 lat w danej firmie? Czy w regulaminie wynagrodzeń zakładu pracy można napisać, że nie przyznaje się dodatku za wysługę lat ani nagród jubileuszowych? Jeżeli nastąpiła zmiana stanowiska pracy od 1 września 2011 r. do 31 grudnia 2011 r. to jak wpisać to w świadectwie pracy skoro umowa nie została przedłużona? Wcześniej pracownik był zatrudniony jako ślusarz, a od września 2011 r. jako monter?

Zazwyczaj wypłaca się dodatki w najbliższym terminie wypłaty wynagrodzenia po dniu nabycia do nich prawa. Jednakże, w odniesieniu do konkretnego pracownika, decydują wewnętrzne przepisy dotyczące wynagradzania, np. układ zbiorowy pracy lub regulamin wynagradzania. Przeczytaj odpowiedź na pytanie i upewnij się, czy Twoja firma również ma obowiązek wypłacać pracownikom dodatki za wysługę lat.

Odpowiedź: 

Chciałbym podkreślić, że nie ma powszechnie obowiązujących przepisów dotyczących wypłacania dodatków za wysługę lat.

Dodatek za wysługę lat - kiedy pracownik powinien go otrzymać?

Jeżeli pracownik jest zatrudniony na podstawie szczególnej ustawy, tzn. na podstawie pragmatyki pracowniczej, np. jest pracownikiem samorządowym, powinien otrzymać taki dodatek, wtedy, gdy spełni warunki przewidziane w ustawie do nabycia do niego prawa.

Natomiast, jeżeli jest zatrudniony u prywatnego pracodawcy, otrzyma taki dodatek pod warunkiem, że pracodawca go wypłaca i po spełnieniu warunków, na jakich go wypłaca.

Zazwyczaj wypłaca się dodatki w najbliższym terminie wypłaty wynagrodzenia po dniu nabycia do nich prawa. Jednakże, w odniesieniu do konkretnego pracownika, decydują wewnętrzne przepisy dotyczące wynagradzania, np. układ zbiorowy pracy lub regulamin wynagradzania.

Zapis w regulaminie wynagrodzeń o niewypłacaniu dodatku za wysługę lat ani nagród jubileuszowych

Można w regulaminie wynagrodzeń zapisać, że nie będzie się wypłacać w zakładzie pracy dodatku za wysługę lat oraz nagród jubileuszowych.

Jeżeli jednak do tej pory w regulaminie wynagradzania były przewidziane takie świadczenia, należy postąpić zgodnie z przepisami kp dotyczącymi zmian w regulaminie wynagradzania.

Mianowicie, jeżeli w firmie działają związki zawodowe, trzeba z nimi uzgodnić treść zmian w regulaminie. Jeżeli nie - zmiany w regulaminie wynagradzania przygotowuje sam pracodawca.

Regulamin wynagradzania wchodzi w życie po upływie dwóch tygodni od dnia podania go do wiadomości pracowników, w sposób przyjęty u danego pracodawcy.

Postanowienia układu mniej korzystne dla pracowników wprowadza się w drodze wypowiedzenia pracownikom dotychczasowych warunków umowy o pracę lub innego aktu stanowiącego podstawę nawiązania stosunku pracy. Przy wypowiedzeniu dotychczasowych warunków umowy o pracę lub innego aktu stanowiącego podstawę nawiązania stosunku pracy nie mają zastosowania przepisy ograniczające dopuszczalność wypowiadania warunków takiej umowy lub aktu.

Oznacza to, że:

  • Po wejściu w życie zmieniony na niekorzyść pracowników regulamin jeszcze nie obowiązuje,
  • Zacznie obowiązywać dopiero wobec tych pracowników, którzy przyjmą pogorszone warunki i to dopiero po upływie obowiązującego okresu wypowiedzenia,
  • Z pracownikami, którzy warunków nie przyjmą umowy o pracę rozwiążą się z upływem okresu wypowiedzenia, z przyczyn niedotyczących pracowników,
  • Można dać wypowiedzenia zmieniające z informacją, że w firmie nie będzie dodatków za wysługę lat i nagród jubileuszowych, m.in. pracownikom w ochronnym wieku przedemerytalnym czy przebywającym na urlopach wychowawczych.

Zmiana stanowiska pracy a świadectwo pracy

Prawo pracy dokładnie tego nie wskazuje. Z wzoru świadectwa pracy, stanowiącego załącznik do rozporządzenia w sprawie szczegółowej treści świadectwa pracy oraz sposobu i trybu jego wydawania i prostowania - wynika jedynie, że należy podać zajmowane przez pracownika stanowiska lub pełnione przez niego funkcje w okresie zatrudnienia.

Zatem, moim zdaniem, można napisać „monter - od 1 września 2011 r. do 31 grudnia 2011 r.” albo „monter od 1 września 2011 r. do dnia ustania zatrudnienia”.

Tekst opublikowany: 

17 lutego 2012 r.

Monika Frączek

Autor: Monika Frączek

Prawnik, autorka opracowań z zakresu prawa pracy. Od 1998 r. była głównym specjalistą w Departamencie Prawa Pracy, w Ministerstwie Pracy i Polityki Od 2003 r. pracowała w Wydziale Legislacji Departamentu Prawa Pracy. Uczestniczyła w pracach legislacyjnych w MPiPS i Parlamencie. Absolwentka Podyplomowego Studium Zbiorowych Stosunków Pracy i Zasobów Ludzkich, w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego. Uczestnik Podyplomowego Studium Zagadnień Legislacyjnych prowadzonego na Uniwersytecie Warszawskim. Od wielu lat specjalizuje się w praktycznych zagadnieniach prawa pracy. Autorka opracowań z zakresu prawa pracy kierowanych do pracowników kadr i działów personalnych, a także osób zarządzających. Obecnie prowadzi swoją firmę doradczą oraz prowadzi szkolenia z tematyki prawa pracy dla działów kadr, osób zarządzających oraz związków zawodowych, w szczególności z czasu pracy, dokumentacji pracowniczej, zgodnego z prawem zatrudniania i zwalniania pracowników, podnoszenia kwalifikacji zawodowych uprawnień rodzicielskich, problematyki pracy tymczasowej.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz