Czy uczennicy będącej w ciąży po skończeniu nauki należy dołączyć aneks do umowy w celu przygotowania zawodowego?

Izabela Nowacka

Autor: Izabela Nowacka

Dodano: 9 sierpnia 2010
Pytanie:  Zatrudniamy uczennicę w celu przygotowania zawodowego. Umowa w celu przygotowania zawodowego jest zawarta na czas nieokreślony z czasem określonym nauki zawodu do 31 sierpnia 2010 r. Uczennica jest w ciąży z terminem porodu na 23 grudnia 2010 r. Czy od 1 września 2010 r. należy sporządzić aneks do ww. umowy (na umowie nie ma podanego czasu pracy)? Czy należy sporządzić przerejestrowanie do ZUS z kodu 0120 00 na kod 0110 00? Czy po urlopie macierzyńskim uczennica/pracownica może skorzystać z urlopu wychowawczego?
Odpowiedź: 

Po ukończeniu nauki zawodu stosunek pracy trwa nadal, ponieważ umowa o pracę w celu przygotowania zawodowego została zawarta na czas nieokreślony. Nie ma potrzeby zawierania nowej umowy od 1 września 2010 r., lecz wystarczy zmiana warunków pracy i płacy, ustanowiona w drodze porozumienia zmieniającego. Można, więc uczynić to załączając aneks do dotychczasowej umowy.

Poprzez porozumienie zmieniające strony wspólnie uzgadniają wszystkie warunki zatrudnienia, a więc zajmowane stanowisko pracy, wymiar czasu pracy, wynagrodzenie za pracę, czyli wszystkie te elementy, które powinna zawierać umowa o pracę ze „zwykłym” pracownikiem.

Pracownicę należy wówczas wyrejestrować z ubezpieczeń z kodem uczniowskim i dokonać ponownego jej zgłoszenia z kodem pracowniczym. Tak wynika z art. 36 ust. 14 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2009 r. nr 205, poz. 1585 z późn. zm.).

Urlop wychowawczy jest uprawieniem wyłącznie pracowniczym, co oznacza, że przysługuje tylko osobie posiadającej status pracownika. Stanowi o tym art. 186 Kodeksu pracy. Zgodnie z nim, pracownik zatrudniony, co najmniej 6 miesięcy ma prawo do urlopu wychowawczego w wymiarze do 3 lat w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez nie 4 roku życia. Do sześciomiesięcznego okresu zatrudnienia wlicza się poprzednie okresy zatrudnienia. Urlopu wychowawczego udziela się na wniosek pracownika i może być on wykorzystany najwyżej w 4 częściach.

Pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie od dnia złożenia przez pracownika wniosku o udzielenie urlopu wychowawczego do dnia zakończenia tego urlopu. Rozwiązanie przez pracodawcę umowy w tym czasie jest dopuszczalne tylko w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy, a także gdy zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika.

Zatem, pracownica po urlopie macierzyńskim będzie mogła przejść na urlop wychowawczy, ponieważ stosunek pracy będzie nadal trwał.

Tekst opublikowany: 

4 sierpnia 2010 r.

Izabela Nowacka

Autor: Izabela Nowacka

Ekonomista, specjalizuje się w prawie pracy, ubezpieczeniach społecznych i prawie podatkowym. Autorka licznych publikacji z zakresu rozliczania wynagrodzeń, współpracuje z wieloma wydawnictwami, jest autorką publikacji m.in. w Rzeczpospolitej, Monitorze Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych, Monitorze rachunkowości budżetowej
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz