Czy pracownik niepełnosprawny powinien ujawniać pracodawcy wszystkie dane?

Anna Kostecka

Autor: Anna Kostecka

Dodano: 28 sierpnia 2012
niepełnosprawna kobieta wita się z męzczyzną

Obecnie obowiązujące przepisy prawa zobowiązują osoby niepełnosprawne do ujawniania informacji o stanie zdrowia lub o określonych schorzeniach zarówno obecnym, jak i potencjalnym pracodawcom. Jakie informacje o stanie zdrowia niepełnosprawnych pracowników powinny być dostępne dla pracodawców?

Pracodawca zatrudniający pracownika niepełnosprawnego musi pamiętać m.in. o tym, aby:

1. Przestrzegać norm czasu pracy.
Pracodawca nie może organizować pracownikowi niepełnosprawnemu pracy w nocy oraz w godzinach nadliczbowych. Czas pracy osoby z niepełnosprawnością nie może przekraczać 8 godzin na dobę i 40 godzin tygodniowo. Ta norma czasu pracy dotyczy wszystkich pracowników niepełnosprawnych zarówno posiadających orzeczenie o lekkim, umiarkowanym jak i znacznym stopniu niepełnosprawności.

2. Udzielać dodatkowej przerwy w czasie pracy.
Pracownik niepełnosprawny ma prawo do dodatkowej przerwy w pracy, którą może wykorzystać na gimnastykę usprawniającą lub wypoczynek. Czas dodatkowej przerwy wynosi 15 minut i jest wliczany do czasu pracy.

Jednak, aby pracodawca mógł udzielać pracownikom niepełnosprawnym tych dodatkowych uprawnień pracownicy muszą przekazywać pracodawcom informacje o swojej niepełnosprawności. Czy pracownik ma obowiązek przedstawienia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności?

Pozostało jeszcze 76 % treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Zobacz, jak PortalFK.pl pomoże Ci wykonywać swoją pracę bezbłędnie i zawsze na czas:

  • Znajdziesz rozwiązania przeszukując nasze 40 000 artykułów na temat problemów zgłaszanych przez innych księgowych.
  • Będziesz w stanie szkolić siebie i innych księgowych za pomocą ponad 60 Szkoleń Video oraz Warsztatów na żywo.
  • Oszczędzisz swój czas poświęcany na księgowanie dzięki narzędziom: ponad 600 wzorów dokumentów, deklaracji i formularzy, 350 aktów prawnych, 1300 interpretacji i 50 kalkulatorów i oczywiście aktualne wskaźniki i stawki.

Przetestuj Portal FK przez 24 godziny »

Jeśli masz już dostęp do Portalu FK, zaloguj się »

Jeżeli chcesz korzystać z tego artykułu bez ograniczeń czasowych, wykup dostęp jednorazowy:
Przez PayU (19.90 zł netto) »Przez SMS (25.00 zł netto) »
Anna Kostecka

Autor: Anna Kostecka

Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz studiów podyplomowych w zakresie ubezpieczeń w Wyższej Szkole Ubezpieczeń i Bankowości. Specjalizuje się przede wszystkim w prawie pracy i ubezpieczeniach społecznych. Autorka wielu publikacji z zakresu m.in. zatrudniania osób bezrobotnych, zatrudniania pracowników młodocianych oraz opłacania składek na ubezpieczenia społeczne z różnych tytułów. Współpracowała z kilkoma specjalistycznymi wydawnictwami. Od ponad 10 lat jest redaktorem merytorycznym serwisu internetowego dla księgowych - Portal FK.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz
wiper-pixel