Czy pracownik niepełnosprawny powinien ujawniać pracodawcy wszystkie dane?

Anna Kostecka

Autor: Anna Kostecka

Dodano: 28 sierpnia 2012
niepełnosprawna kobieta wita się z męzczyzną

Obecnie obowiązujące przepisy prawa zobowiązują osoby niepełnosprawne do ujawniania informacji o stanie zdrowia lub o określonych schorzeniach zarówno obecnym, jak i potencjalnym pracodawcom. Jakie informacje o stanie zdrowia niepełnosprawnych pracowników powinny być dostępne dla pracodawców?

Pracodawca zatrudniający pracownika niepełnosprawnego musi pamiętać m.in. o tym, aby:

1. Przestrzegać norm czasu pracy.
Pracodawca nie może organizować pracownikowi niepełnosprawnemu pracy w nocy oraz w godzinach nadliczbowych. Czas pracy osoby z niepełnosprawnością nie może przekraczać 8 godzin na dobę i 40 godzin tygodniowo. Ta norma czasu pracy dotyczy wszystkich pracowników niepełnosprawnych zarówno posiadających orzeczenie o lekkim, umiarkowanym jak i znacznym stopniu niepełnosprawności.

2. Udzielać dodatkowej przerwy w czasie pracy.
Pracownik niepełnosprawny ma prawo do dodatkowej przerwy w pracy, którą może wykorzystać na gimnastykę usprawniającą lub wypoczynek. Czas dodatkowej przerwy wynosi 15 minut i jest wliczany do czasu pracy.

Jednak, aby pracodawca mógł udzielać pracownikom niepełnosprawnym tych dodatkowych uprawnień pracownicy muszą przekazywać pracodawcom informacje o swojej niepełnosprawności. Czy pracownik ma obowiązek przedstawienia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności?

Pozostało jeszcze 76% treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Uzyskaj dostęp do Portalu FK a wraz z nim:

  • Aktualne informacje o zmianach w prawie (24/dobę)
  • Indywidualne konsultacje z ekspertami (odpowiedź w 48 h)
  • Codziennie aktualizowana baza ponad 40 500 porad z zakresu podatków dochodowych, VAT, rachunkowości, ZUS oraz prawa pracy
  • Ponad 3 000 narzędzi: kalkulatorów, wzorów dokumentów, formularzy, szkoleń i porad wideo

Jeśli posiadasz konto - zaloguj się

Adres e-mail:

Hasło

Nie pamiętam hasła
Nie pamiętam hasła »
Jeśli nie posiadasz pełnego dostępu do portalu, możesz wykupić dostęp jednorazowy do wybranego dokumentu.
PayU » 49.90 zł netto (61.38 zł brutto)
Anna Kostecka

Autor: Anna Kostecka

prawnik z doświadczeniem w urzędzie pracy. Ukończyła studia magisterskie na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz studia podyplomowe w zakresie ubezpieczeń w Wyższej Szkole Ubezpieczeń i Bankowości. Specjalizuje się od ponad 20 lat przede wszystkim w prawie pracy i ubezpieczeniach społecznych. Od ponad 6 lat na co dzień zajmuje się także tematyką związaną z prawem podatkowym i bilansowym. Autorka wielu publikacji z zakresu m.in. zatrudniania osób bezrobotnych, zatrudniania pracowników młodocianych oraz opłacania składek na ubezpieczenia społeczne. Współpracowała z kilkoma specjalistycznymi wydawnictwami
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz
Poradnia 48h

Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.