Czy pracownicy zatrudnieni w systemie zadaniowym mogą pracować 6 dni w tygodniu?

Iwona Kusio-Szalak

Autor: Iwona Kusio-Szalak

Dodano: 1 sierpnia 2012
Pytanie:  Spółka wynajmuje stanowiska handlowe na targowiskach przez 6 dni w tygodniu. Inkasenci pracują na targowiskach przez 6 dni w tygodniu w systemie zadaniowym, podpisują listę obecności codziennie. Czas pracy dziennie jest różny od 2 godzin do 6 godzin. Sporadycznie więcej godzin. Zaznaczam, że kadry przy tym systemie nie ewidencjonują rzeczywistych godzin pracy, bo takiej ewidencji nie dostarczają inkasenci z targowisk, ale wykonują powierzone im zadania. Kontrolujemy pracę inkasentów datami i godzinami - inkasa na wydrukach z kas fiskalnych. Wiemy w jakich godzinach pracują targowiska tj. od 9.00 do 16.00. Proszę o wyjaśnienie czy inkasenci mogą pracować 6 dni w tygodniu? Czy powinniśmy mieć listy obecności, na których powinny być godziny pracy, a nie tylko dni? W jaki sposób kontrolować pracę inkasentów i rozliczać czas pracy, żeby być w zgodzie z Kodeksem pracy?

Czy pracownicy zatrudnieni w systemie zadaniowym mogą pracować 6 dni w tygodniu? Sprawdź odpowiedź eksperta Portalu FK.

Odpowiedź: 

Pracownicy zatrudnieni w systemie zadaniowym nie mogą pracować 6 dni w tygodniu, bowiem obowiązują ich również normy czasu pracy. Pracownicy Ci nie są rozliczani godzinowo, ale zadaniowo i nie jest istotne, ile godzin zajmie im wykonanie pracy w danym dniu.

Stosując zadaniowy czas pracy pracodawca ma obowiązek stworzenia dla każdego pracownika przydziału zadań na pewien okres czasu, np. jeden miesiąc. Działanie takie jest niezbędnym elementem organizacji pracy w zadaniowym czasie pracy, gdyż tylko na takiej podstawie można będzie potem ocenić, czy dany pracownik wywiązuje się z nałożonych na niego obowiązków.

Wskazać należy, iż zgodnie ze stanowiskiem Sądu Najwyższego zawartym w wyroku z 15 listopada 2006 r., sygn. akt I PK 117/06, OSNP 2007/21-22/310, przydzielenie zadań pracownikowi do wykonania jest niezbędnym elementem zadaniowego czasu pracy, a cechy takiej nie będzie posiadał zakres obowiązków stworzony dla zajmowanego przez niego stanowiska pracy, gdyż ten zazwyczaj ma ogólny charakter. Ponadto Sąd Najwyższy stwierdził, iż stosowanie zadaniowego czasu pracy wymaga od pracodawcy dokumentowania i wykazania, że powierzał on pracownikowi zadania możliwe do wykonania w ciągu 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin tygodniowo w przeciętnie 5-dniowym tygodniu pracy (wyrok z 15 marca 2006 r., sygn. akt II PK 165/05, OSNP 2007/5-6/69).

Powyższe oznacza, iż zadania określane dla pracownika zatrudnionego w zadaniowym systemie czasu pracy muszą być tak ustalone, aby ich wykonanie było możliwe przy zachowaniu obowiązujących norm czasu pracy, czyli 8-godzinnej normy dobowej i przeciętnie 40-godzinnej normy tygodniowej.

Praca wykonywana powyżej wskazane normy, będzie pracą w godzinach nadliczbowych.

Dodać także należy, iż zatrudnianie pracowników w zadaniowym systemie czasu pracy nie zwalnia jednak pracodawcy z obowiązku prowadzenia ewidencji czasu pracy.

W zadaniowym systemie czasie pracy istotna jest realizacja obowiązków powierzonych pracownikowi, a nie rozliczanie go z czasu pracy, dlatego też nie ewidencjonuje się godzin pracy zatrudnionych w tym systemie, ograniczając prowadzenie ewidencji czasu pracy do urlopów i innych nieobecności.

Reasumując, inkasenci nie mogą pracować 6 dni w tygodniu. Nie muszą także wpisywać się na listach obecności, gdyż nie ma obowiązku ich prowadzenia. Potwierdzanie obecności w pracy może odbywać się tak jak dotychczas, a więc poprzez kontrolę wydruków fiskalnych.

Tekst opublikowany: 

24 lipca 2012 r.

Iwona Kusio-Szalak

Autor: Iwona Kusio-Szalak

Radca prawny. Od wielu lat specjalizuje się w praktycznych zagadnieniach prawa pracy. Autorka opracowań z zakresu prawa pracy kierowanych do pracowników kadr i działów personalnych, a także osób zarządzających. Specjalizuje się w prawie pracy, w szczególności w zagadnieniach związanych z tworzeniem umów i dokumentów związanych ze stosunkiem pracy, a także czasem pracy, zgodnym z prawem zatrudnianiem i zwalnianiem pracowników, podnoszeniem kwalifikacji zawodowych, uprawnieniami rodzicielskimi. Posiada bogate doświadczenie w reprezentowaniu zarówno pracowników, jak i pracodawców w sporach pracowniczych przed sądami pracy.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz
Poradnia 48h

Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.