Czy można zatrudnić kierowcę w zadaniowym systemie czasu pracy?

Monika Frączek

Autor: Monika Frączek

Dodano: 10 marca 2011
Pytanie:  Chcemy zatrudnić kierowcę samochodu powyżej 3,5 t. na 1/2 etatu. Zastanawiamy się, jaki system pracy będzie dla niego odpowiedni: czy równoważny czy zadaniowy? Jak należy prawidłowo utworzyć harmonogram w równoważnym systemie? Czy przy rozliczaniu posiłkować się delegacjami, czy zapisami na tarczce?
Odpowiedź: 

Jeżeli u danego pracodawcy nie ma potrzeby ustalania sztywnych granic czasowych, w których pracownik - kierowca ma wykonywać przewóz, a pracownik będzie mógł samodzielnie decydować o swoim rozkładzie jazdy, mając ustalone miejsce i termin, do którego ma dostarczyć określony towar - można objąć go zadaniowym czasem pracy.

1. Zatrudnienie kierowcy w zadaniowym czasie pracy

Ten system ma swoje dobre strony i dla pracodawcy i dla pracownika. Mianowicie, pracodawca jest zwolniony z obowiązku kontrolowania dni i godzin wykonywania przez pracownika pracy, a przy prawidłowym ustaleniu zadań - nie ma godzin nadliczbowych (i konieczności ich rekompensowania). Natomiast pracownik ma większą swobodę w realizacji powierzonych mu zadań i łatwiej mu np. godzić pracę z życiem osobistym.

Praca w zadaniowym czasie pracy może odbywać się także w niepełnym wymiarze czasu pracy. Jeśli w umowie o pracę ustalono, że pracownik będzie zatrudniony na część etatu, to wymiar zadań musi być proporcjonalny do rozmiaru etatu.

W razie kontroli PIP pracodawca będzie jednak musiał umieć uzasadnić wybór tego systemu czasu pracy.

Ustawa o czasie pracy kierowców stanowi, że do kierowców zatrudnionych w transporcie drogowym może być stosowany, w przypadkach uzasadnionych rodzajem wykonywanych przewozów lub ich szczególną organizacją, zadaniowy czas pracy, w którym zadania przewozowe ustala pracodawca w takim wymiarze, aby mogły być wykonane w ramach norma czasu pracy (8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy, w przyjętym okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 4 miesięcy) oraz z uwzględnieniem przepisów dotyczących przerw przeznaczonych na odpoczynek i okresów odpoczynku. Rozkład czasu pracy w okresie wykonywania danego zadania przewozowego ustala kierowca.

Proszę zauważyć, że z ww. regulacji prawnej wynika bardzo ważne ograniczenie dopuszczalności stosowania systemu zadaniowego czasu pracy. Jeśli bowiem z góry wiadomo, że zadań, które ma wykonywać pracownik- kierowca, nie można wykonać w ramach norm czasu pracy, to wprowadzenie zadaniowego czasu pracy jest niedopuszczalne.

Pracodawca powinien wiedzieć, że w przypadku pojazdów wyposażonych w tachografy bardzo łatwo będzie Państwowej Inspekcji Pracy lub Inspekcji Transportu Drogowego udowodnić, że wykonanie powierzonych kierowcy zadań przewozowych nie było możliwe w ramach podstawowych norm czasu pracy.

2. Harmonogram w równoważnym systemie czasu pracy

Nie ma przepisów, które wskazywałyby jak sporządzać harmonogramy w systemie zadaniowego czasu pracy. Jednakże przy ich sporządzaniu trzeba pamiętać o wszystkich przepisach o czasie pracy. Przede wszystkim trzeba pamiętać, że w systemie równoważnego czasu pracy wymiar czasu pracy przedłużony w poszczególnych dniach jest równoważony skróconym czasem pracy w innych dniach lub dniami wolnymi od pracy.

Ponadto, harmonogram czasu pracy musi być sporządzany z góry na cały okres rozliczeniowy (w systemie równoważnym, co do zasady na 1 miesiąc). Tylko rozkłady czasu pracy (harmonogramy) kierowcy wykonującego przewóz regularny osób są ustalane na okresy nie krótsze niż 2 tygodnie.

Ponadto, sporządzając harmonogram czasu pracy dla pracownika - kierowcy zatrudnionego w systemie równoważnego czasu pracy należy:

  • obliczyć wymiar czasu pracy,
  • zaplanować maksymalną liczbę dniówek pracy tego kierowcy,
  • zaplanować tyle dni wolnych z tytułu przeciętnie 5 dniowego tygodnia pracy (W5) ile jest tygodni w okresie rozliczeniowym, tyle dni wolnych z tytułu niedzieli (Wn) - ile jest niedziel w okresie rozliczeniowym i tyle dni wolnych z tytułu świąt (Ws) - ile świat w inne dni tygodnia niż niedziela wypada w okresie rozliczeniowym,
  • zaplanować dzień Ws/W5 jeżeli w danym okresie rozliczeniowym święto przypada w dniu wolnym z tytułu przeciętnie 5 dniowego tygodnia pracy, wyznaczonym u danego pracodawcy (wtedy należy zaplanować o 1 dzień wolny W5 mniej)
  • zaplanować dni wolne równoważące pracę w przedłużonym dobowym wymiarze czasu pracy(Wr). Ich liczba wynika z różnicy liczby dni w okresie rozliczeniowym i dni pracy pracownika oraz dni wolnych z tytułu Wn, Ws, W5 i ewentualnie Ws/W5.

3. Rozliczanie delegacji kierowcy

Przy rozliczaniu delegacji należy posiłkować się delegacjami i zapisami na tarczce.

Ustawa o czasie pracy kierowców stanowi, że pracodawca prowadzi ewidencję czasu pracy kierowców w formie:

  • zapisów na wykresówkach;
  • wydruków danych z karty kierowcy i tachografu cyfrowego;
  • plików pobranych z karty kierowcy i tachografu cyfrowego;
  • innych dokumentów potwierdzających czas pracy i rodzaj wykonywanej czynności np. druków delegacji,
  • rejestrów opracowanych na podstawie wykresówek, wydruków danych z karty kierowcy i tachografu cyfrowego.
Tekst opublikowany: 

4 marca 2011 r.

Monika Frączek

Autor: Monika Frączek

Prawnik, autorka opracowań z zakresu prawa pracy. Od 1998 r. była głównym specjalistą w Departamencie Prawa Pracy, w Ministerstwie Pracy i Polityki Od 2003 r. pracowała w Wydziale Legislacji Departamentu Prawa Pracy. Uczestniczyła w pracach legislacyjnych w MPiPS i Parlamencie. Absolwentka Podyplomowego Studium Zbiorowych Stosunków Pracy i Zasobów Ludzkich, w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego. Uczestnik Podyplomowego Studium Zagadnień Legislacyjnych prowadzonego na Uniwersytecie Warszawskim. Od wielu lat specjalizuje się w praktycznych zagadnieniach prawa pracy. Autorka opracowań z zakresu prawa pracy kierowanych do pracowników kadr i działów personalnych, a także osób zarządzających. Obecnie prowadzi swoją firmę doradczą oraz prowadzi szkolenia z tematyki prawa pracy dla działów kadr, osób zarządzających oraz związków zawodowych, w szczególności z czasu pracy, dokumentacji pracowniczej, zgodnego z prawem zatrudniania i zwalniania pracowników, podnoszenia kwalifikacji zawodowych uprawnień rodzicielskich, problematyki pracy tymczasowej.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz
Poradnia 48h

Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.