Zastosowanie nowej ulgi podatkowej Innovation Box w praktyce

Dodano: 29 kwietnia 2019
ulga na innowacje

Nowelizacja ustawy o CIT i PIT wprowadziła od 1 stycznia 2019 r. nową ulgę podatkową – tzw. „Innovation Box”. Przepisy w tym zakresie budzą jednak sporo wątpliwości związanych ze sposobem ich zastosowania w praktyce. Jak korzystać z Innovation Box?

Zachęta ta daje możliwość podatnikowi objęcia preferencyjną stawką w wysokości 5% dochodów uzyskiwanych z kwalifikowanych praw własności intelektualnej.

Nowa ulga zakłada preferencje dla działalności B+R realizowanej samodzielnie przez podatnika, tzn. im większy poziom jego zaangażowania w działalność B+R związaną z uzyskanymi prawami własności intelektualnej, tym większa korzyść podatkowa.

Służy temu wskaźnik, tzw. nexus ratio, korygujący dochód z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej (dalej: dochód IP) podlegający preferencyjnej stawce opodatkowania, wyliczany na podstawie bezpośrednich kosztów poniesionych na:

• prowadzoną bezpośrednio przez podatnika działalność badawczo–rozwojową związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej;

• nabycie wyników prac badawczo–rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej;

• nabycie przez podatnika kwalifikowanego prawa własności intelektualnej.

Wskazany powyżej dochód IP należy rozumieć jako dochód (strata):

1. z opłat lub należności wynikających z umowy licencyjnej, która dotyczy kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;

2. ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;

3. z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej uwzględnionego w cenie sprzedaży produktu lub usługi;

4. z odszkodowania za naruszenie praw wynikających z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, jeżeli zostało uzyskane w postępowaniu spornym, w tym postępowaniu sądowym albo arbitrażu.

O ile przepisy definiują rodzaje dochodów podlegających kwalifikacji jako dochody IP, o tyle w ustawie o CIT pominięto informację o sposobie obliczania samego dochodu – a konkretnie, jakie koszty powinny podlegać odliczeniu w celu jego ustalenia. Ustawa wspomina jedynie o kosztach, które należy wziąć pod uwagę dla celów kalkulacji wspomnianego wskaźnika, i wskazuje, że powinny to być wyłącznie koszty bezpośrednie.

Można mieć zatem wątpliwości, czy te same kategorie kosztów należy ująć także przy kalkulacji dochodu IP, czy w ogóle jest taka możliwość (biorąc pod uwagę ich ujęcie już we wskaźniku), a także jak potraktować pośrednie koszty związane z działalnością innowacyjną? Sięgając po uzasadnienie do znowelizowanych ustaw podatnik nie znajdzie wyjaśnienia wątpliwych kwestii.

Chcąc zrozumieć sposób zastosowania przedmiotowej ulgi, w tym jej poszczególne funkcje składowe oraz mechanizmy ich wyznaczania, należy zapoznać się ze szczegółowymi objaśnieniami przedstawionymi w Działaniu 5 w ramach Planu Działań BEPS (ang. Base Erosion and Profit Shifting, Action 5: Countering Harmful Tax Practices More Effectively, Taking into Account Transparency and Substance). W rozdziale 4 możemy sporo dowiedzieć się także o kosztach – np. o tym, że przy ustalaniu dochodu z kwalifikowanego prawa odliczeniu podlegają wszelkie koszty, nie tylko te bezpośrednie.

Katarzyna Przewłocka – doradca podatkowy i partner w Taxpoint

Anita Strzelecka – menedżer w Taxpoint

Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz