Sprawdź, czy do zastosowania ulgi wystarczy e-certyfikat

Kamil Grzywka

Autor: Kamil Grzywka

Dodano: 4 września 2017
64d0e206be5b43d2929b39b7b5e70982d08b5f54-medium

Ostatnio organy podatkowe zmieniły zdanie w sprawie certyfikatu rezydencji w wersji elektronicznej. Czy  dokument w tej formie pozwoli uniknąć podatku u źródła?

Fakt, że w danym państwie jednocześnie można uzyskać certyfikat w wersji papierowej nie powoduje nieważności certyfikatu rezydencji wydanego przez właściwy organ w wersji elektronicznej – tak wynika z interpretacji indywidulanej szefa Krajowej Administracji Skarbowej.

Jaki był problem?

Sprawa dotyczyła spółki, która kupuje usługi reklamowe od podmiotów zagranicznych. Wątpliwości dotyczyły tego, czy spółka może zastosować regulacje umów o unikaniu podwójnego opodatkowania i zaniechać poboru podatku na podstawie elektronicznej wersji certyfikatu rezydencji, w sytuacji gdy w danym kraju można uzyskać też certyfikaty papierowe.

Co na to organ podatkowy?

Organ podatkowy początkowo twierdził, że nie. Jednak szef Krajowej Administracji Skarbowej zmienił wydaną interpretację.

Stanowisko szefa KAS

Jeżeli zgodnie z prawem danego państwa, istnieje możliwość uzyskania zaświadczenia o miejscu siedziby dla celów podatkowych zarówno w formie papierowej, jak i w formie elektronicznej, obie formy są wydawane przez właściwy organ podatkowy danego państwa i mają status równorzędny w świetle prawa tego państwa, to płatnik będzie upoważniony do uznania takiego certyfikatu rezydencji w którejkolwiek z tych form.

 

KOMENTARZ EKSPERTA Kamil Grzywka adwokat w warszawskim biurze międzynarodowej kancelarii prawnej Allen & Overy

Decyzja szefa Krajowej Administracji Skarbowej jest jak najbardziej słuszna i korzystna dla podatników. Warto przypomnieć, że przepisy polskich ustaw podatkowych nie precyzują formy certyfikatu rezydencji podatkowej. Regulacje podatkowe wskazują jedynie na obowiązek okazania ważnego certyfikatu rezydencji podatkowej w celu możliwości skorzystania ze zwolnienia podatkowego. Wymagania organów podatkowych, co do formy takiego certyfikatu nie znajdują oparcia w przepisach PIT ani CIT.

Decyzja KAS jest tym istotniejsza, że wpisuje się w systemową zmianę w kierunku cyfryzacji korespondencji pomiędzy podatnikami a organami podatkowymi. Elektroniczna wymiana dokumentów z administracją skarbową z pewnością wpływa korzystnie na usprawnienie i przyspieszenie działania zarówno administracji podatkowej, jak i na szybkość reagowania przez podatników.

Nie ma żadnego powodu by z tej pozytywnej zmiany wyłączyć e-certyfikaty wydawane przez administracje podatkowe innych krajów członkowskich. Należy dodatkowo wyrazić nadzieję, że niebawem również polskie organy podatkowe będą posługiwać się e-certyfikatami wydawanymi dla polskich podmiotów pragnących skorzystać ze zwolnienia z opodatkowania opłat otrzymywanych z innych krajów Unii Europejskiej.

Interpretacja indywidualnej szefa Krajowej Administracji Skarbowej z 26 czerwca 2017 r., nr DPP7.8221.33.2017.GFQV

Kamil Grzywka

Autor: Kamil Grzywka

adwokat w warszawskim biurze międzynarodowej kancelarii prawnej Allen & Overy
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz