Rezygnacja członka rady nadzorczej  z wynagrodzenia jest dla spółki nieodpłatnym świadczeniem

Sylwia Maliszewska

Autor: Sylwia Maliszewska

Dodano: 4 lutego 2014

Pełnienie funkcji  członka  rady  nadzorczej, uwarunkowane brakiem honorarium, stanowi dla firmy przychód z tytułu nieodpłatnych świadczeń. To samo dotyczy sytuacji, gdy członek  rady  nadzorczej  sam zrezygnuje z wypłaty.

W jednej ze spółek zgodnie z postanowieniami  statutu  członkom  rady nadzorczej przysługuje miesięczne wynagrodzenie w wysokości określonej przez walne zgromadzenie, dodatkowo  przysługuje  im  zwrot kosztów związanych z udziałem w pracach  rady.  Jeden z członków, powołany do rady nadzorczej spółki, uzyskał zgodę, na pełnienie funkcji bez pobierania wynagrodzenia. Z kolei drugi z członków został powołany do rady nadzorczej i sam zrezygnował z honorarium.  Osoby pełniące funkcję  członków  rady nadzorczej nieodpłatnie nie są akcjonariuszami  spółki i nie przysługuje im prawo do udziału  w zysku spółki. Spółka chciała wiedzieć, czy wykonywanie funkcji członka rady  nadzorczej  bez wynagrodzenia stanowi dla  spółki przychód z tytułu nieodpłatnego świadczenia podlegający opodatkowaniu na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy o  podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: ustawa o CIT).
Przedsiębiorstwo uważało, że nie.

Pozostało jeszcze 51% treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Uzyskaj dostęp do Portalu FK a wraz z nim:

  • Aktualne informacje o zmianach w prawie (24/dobę)
  • Indywidualne konsultacje z ekspertami (odpowiedź w 48 h)
  • Codziennie aktualizowana baza ponad 40 500 porad z zakresu podatków dochodowych, VAT, rachunkowości, ZUS oraz prawa pracy
  • Ponad 3 000 narzędzi: kalkulatorów, wzorów dokumentów, formularzy, szkoleń i porad wideo

Jeśli posiadasz konto - zaloguj się

Adres e-mail:

Hasło

Nie pamiętam hasła
Nie pamiętam hasła »
Jeśli nie posiadasz pełnego dostępu do portalu, możesz wykupić dostęp jednorazowy do wybranego dokumentu.
PayU » 49.90 zł netto (61.38 zł brutto)
Sylwia Maliszewska

Autor: Sylwia Maliszewska

Ekspert podatkowy. Od kilkunastu lat związana z wydawnictwem Wiedza i Praktyka. Redaktor prowadząca Portalu Finansowo-Księgowego oraz "Orzecznictwa i Interpretacji Podatkowych".
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz