Poznaliśmy organ właściwy w sprawach podatku wyrównawczego

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Dodano: 27 listopada 2024
Poznaliśmy organ właściwy w sprawach podatku wyrównawczego

Wiadomo już, który organ będzie właściwy miejscowo w sprawach opodatkowania tzw. podatkiem wyrównawczym. Projekt rozporządzenia Ministra Finansów w tej sprawie, przygotowany w podległym mu resorcie, został opublikowany na stronie Rządowego Centrum Legislacji (RCL). Wynika z niego, że sprawami w tym zakresie będzie się zajmował Naczelnik Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Skarbowego.

Korzyści 

Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:

  • Jaki jest cel wprowadzenia przepisów o podatku wyrównawczym
  • Kto będzie podlegał temu podatkowi
  • Kiedy przepisy w tym zakresie wejdą w życie
  • Jaki jest zakres spraw, którymi na gruncie nowych przepisów będzie się zajmował Naczelnik Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Skarbowego.

Sprawdź też:

Globalny podatek wyrównawczy – nowe obowiązki i wyzwania dla podatników

TOP zmiany w podatkach dochodowych na 2025 – kasowy PIT, JPK CIT i globalny podatek minimalny

Sprawdź, jakie limity podatkowe będą obowiązywać w 2025 roku

Kogo obejmie nowy podatek wyrównawczy, nad  którym pracuje MF

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt rozporządzenia, które ma zmodyfikować zapisy rozporządzenia Ministra Finansów z 22 sierpnia 2005 r. w sprawie właściwości organów podatkowych (tekst jedn.: Dz. U. z 2022 r. poz. 565). Nowelizacja będzie polegać na dodaniu do zmienianego rozporządzenia nowego przepisu w postaci § 2a. Jej celem jest wyznaczenie jednego organu do realizacji zadań w zakresie globalnego podatku wyrównawczego, krajowego podatku wyrównawczego oraz podatku wyrównawczego od niedostatecznie opodatkowanych zysków. Kwestie dotyczące tych podatków zostały uregulowane w ustawie z 6 listopada 2024 r. o opodatkowaniu wyrównawczym jednostek składowych grup międzynarodowych i krajowych (Dz. U. poz. 1685).

Przypomnijmy, że przepisy o podatku wyrównawczym mają wejść z początkiem 2025 roku. Na ich podstawie zostaną wdrożone regulacje unijne, tj.  dyrektywa Rady (UE) 2022/2523 z  15 grudnia 2022 r. w sprawie zapewnienia globalnego minimalnego poziomu opodatkowania międzynarodowych grup przedsiębiorstw oraz dużych grup krajowych w Unii Europejskiej. Dyrektywa ta wprowadza na poziomie UE globalne zasady ograniczające konkurencję podatkową w zakresie stawek podatku dochodowego od osób prawnych – przez ustanowienie globalnego minimalnego poziomu opodatkowania na poziomie 15%. Wskazana wcześniej ustawa przewiduje, że podatkiem wyrównawczym będą objęte grupy kapitałowe, o skonsolidowanych rocznych  przychodach  wynoszących co najmniej 750 mln euro.  W  naszym kraju mają obowiązywać  trzy rodzaje podatku wyrównawczego:

  • globalny podatek wyrównawczy – zasada włączenia dochodu do opodatkowania (IIR),
  • krajowy podatek wyrównawczy – zależnie do kontekstu także z przymiotem „kwalifikowany” (QDMTT),
  • podatek od niedostatecznie opodatkowanych zysków – zasada niedostatecznie opodatkowanych zysków (UTPR).
Po zmianach, organem właściwym miejscowo w sprawach opodatkowania podatkami wyrównawczymi, o których była mowa wcześniej, będzie Naczelnik Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy. Według przyjętych założeń ma on obsługiwać wszystkich objętych nimi podatników.

W katalogu zadań, którymi będzie się zajmował wskazany przez MF organ,  mieszczą się m.in. czynności określone we wspomnianej wcześniej ustawie z 6 listopada 2024 r., w zakresie:

  • zawiadomienia o rozpoczęciu początkowego okresu działalności,
  • informacji o opodatkowaniu wyrównawczym,
  • zawiadomienia o danych jednostki składowej,
  • zeznania o wysokości należnego podatku,
  • zawiadomienia o dokonaniu wyboru.

Oczekiwane skutki wprowadzenia zmian w przepisach

Jak wyjaśnili  projektodawcy, wyznaczenie jednego organu, jako właściwego do obsługi i rozliczenia podatników objętych ustawą z 6 listopada 2024 r. o opodatkowaniu wyrównawczym jednostek składowych grup międzynarodowych i krajowych, przyniesie korzyść podatnikom. Zapewni bowiem ich profesjonalną obsługę w tym obszarze. Koncentracja spraw związanych z opodatkowaniem wyrównawczym w jednym organie podatkowym umożliwi identyfikację istotnych ryzyk w tym obszarze oraz zapewni efektywne przeciwdziałanie nadużyciom. Ułatwi m.in. prowadzenie czynności sprawdzających, a także kontrole wywiązywania się z obowiązków wynikających z tej ustawy.  

Kiedy rozporządzenie zmieniające wejdzie  w życie

Rozporządzenie ma zacząć  obowiązywać od 1 stycznia 2025 r., co jest związane z wejściem w życie z tym dniem powołanej na wstępie ustawy z 6 listopada 2024 r. o opodatkowaniu wyrównawczym jednostek składowych grup międzynarodowych i krajowych.

Źródło:

  • projekt  (z 22 listopada 2022 r.) rozporządzenia Ministra Finansów zmieniającego rozporządzenie w sprawie właściwości organów podatkowych.
Autor:

Mariusz Olech

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Prawnik z doświadczeniem w administracji skarbowej, dziennikarz. Ukończył studia magisterskie na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie oraz na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Jest także absolwentem podyplomowych studiów w zakresie Master of Business Administration. Wykładowca akademicki. Autor licznych publikacji z dziedziny podatków, prawa pracy i szeroko rozumianego prawa gospodarczego w czołowych polskich wydawnictwach.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz