Jak rozliczyć podatek od odziedziczonych jednostek uczestnictwa funduszu inwestycyjnego?

Arkadiusz Juzwa

Autor: Arkadiusz Juzwa

Dodano: 26 czerwca 2026
Odziedziczone jednostki uczestnictwa funduszu inwestycyjnego

Odziedziczone jednostki uczestnictwa funduszu inwestycyjnego mogą powodować obowiązki zarówno w podatku od spadków i darowizn, jak i w podatku dochodowym. Sprawdź, jak rozliczyć dziedziczenie jednostek uczestnictwa, kiedy należy złożyć formularz SD-3 oraz jakie skutki podatkowe wywołuje późniejsze odkupienie jednostek przez fundusz inwestycyjny.

Korzyści 
  • Sprawdzisz, kiedy dziedziczenie jednostek uczestnictwa podlega podatkowi od spadków i darowizn.
  • Będziesz wiedzieć, jak prawidłowo wykazać odziedziczone jednostki w zeznaniu SD-3.
  • Zrozumiesz,  jak rozliczyć odkupienie jednostek przez fundusz inwestycyjny.
  • Dowiesz się,  czy podatek od spadków i darowizn obniża podatek dochodowy przy sprzedaży jednostek.

Pozostało jeszcze 93% treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Uzyskaj dostęp do Portalu FK a wraz z nim:

  • Aktualne informacje o zmianach w prawie (24/dobę)
  • Indywidualne konsultacje z ekspertami (odpowiedź w 48 h)
  • Codziennie aktualizowana baza ponad 40 500 porad dotyczących podatków, VAT, rachunkowości, ZUS i prawa pracy
  • Ponad 3 000 narzędzi: kalkulatory, wzory dokumentów, formularze, szkolenia i porady wideo
Arkadiusz Juzwa

Autor: Arkadiusz Juzwa

doradca podatkowy
Słowa kluczowe:
fundusz inwestycyjnySD-3
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz