Czy można wynająć samochód od prezesa

Tomasz Burchard

Autor: Tomasz Burchard

Dodano: 14 listopada 2018
Pytanie:  Czy Spółka z o.o. może zawrzeć umowę najmu na prywatny samochód prezesa spółki, który też jest pracownikiem spółki. Przedsiębiorstwo chciałoby pokrywać koszty ubezpieczenia i eksploatacji pojazdu. Czy prezes będzie musiał jako osoba fizyczna opodatkować przychód z wynajmu?
Odpowiedź: 

Spółka będzie mogła wynająć samochód od prezesa. Przychód z najmu samochodu można zaliczyć do przychodów z najmu prywatnego.

Kosztami uzyskania przychodów są wszelkie racjonalne i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie i zachowanie źródła przychodów, które nie są wymienione w art. 16 ust. 1 ustawy o CIT.

Koszty ponoszone przez podatnika należy oceniać pod kątem ich celowości, a więc dążenia do uzyskania przychodów. Aby określony wydatek można było uznać za koszt uzyskania przychodów, między tym wydatkiem, a osiągnięciem przychodu musi zachodzić związek przyczynowy tego typu, że poniesienie wydatku musi mieć wpływ na powstanie, zwiększenie lub zabezpieczenie tego przychodu.

Wprawdzie ustawa o CIT z kosztów uzyskania przychodów wyłącza m.in. wydatki na rzecz osób wchodzących w skład rad nadzorczych, komisji rewizyjnych lub organów stanowiących osób prawnych (art. 16 ust. 38a ustawy o CIT), ale zarząd nie jest organem stanowiącym, a jedynie organem wykonawczym.

Art. 16 ust. 38 ustawy o CIT, wyłącza również z kosztów wydatki związane z dokonywaniem jednostronnych świadczeń na rzecz jej udziałowców, ale opisane wyżej wydatki związane  najmem samochodu prezesa zarządu nie są świadczeniem jednostronnym.

Podsumowując, wydatki ponoszone przez spółkę w związku z najmem  mogą być rozpoznawane jako koszty podatkowe w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy o CIT (z uwzględnieniem art. 16 ust. 1 ustawy o CIT.).

Warunkiem niezbędnym jest oczywiście wykazanie, że między wydatkami, a zamierzonym przychodem istniał związek przyczynowo-skutkowy  w tym znaczeniu, że wydatki te były uzasadnione z ekonomicznego punktu widzenia i że w rezultacie ich poniesienia spółka może oczekiwać zwiększenia swoich przychodów czy też zabezpieczenia i utrzymania przychodów na dotychczasowym poziomie.

W tym miejscu jednak należy pamiętać o art. 16 pkt 51 ustawy o CIT. W przepisie tym wyłączono wydatki, z zastrzeżeniem pkt 30, z tytułu kosztów używania, dla potrzeb działalności gospodarczej, samochodów osobowych niestanowiących składników majątku podatnika - w części przekraczającej kwotę wynikającą z pomnożenia liczby kilometrów faktycznego przebiegu pojazdu dla celów podatnika oraz stawki za jeden kilometr przebiegu, określonej w odrębnych przepisach wydanych przez właściwego ministra; podatnik jest obowiązany prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu. Koszty pozostałe związane z najmem mogą być również pokrywane, ale tylko do powyższego limitu.

Prezes będzie musiał opodatkować przychody z najmu samochodu do spółki. Sposób opodatkowania zależy od treści umowy pomiędzy stronami. Co do zasady będą to przychody z najmu. Do przychodów z tzw. prywatnego najmu, określonego w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o PIT zalicza się otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych świadczeń.

Tomasz Burchard

Autor: Tomasz Burchard

doradca podatkowy
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz